سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

خوشه‌های زندگی - تولیدات تلویزیون

 

 

برنامه های تلویزیون

خوشه‌های زندگی

نویسنده: فرزین جیرانی

تهیه کننده: سجّاد آهنگر مقدّم

تدوین و کارگردان: فرزین جیرانی

تصویربردار: سجّاد آهنگر مقدّم

صدابردار: محمّد خلیل آبادی

دستیار تهیه: ایّوب ستّارزاده

بسم الله الرّحمن الرّحیم

*خوشه‌های زندگی*

مَثَلُ الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ يُضَاعِفُ لِمَنْ يَشَاءُ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ‌

مَثَل كسانى كه اموالِ خود را در راه خدا انفاق مى‏كنند همانند دانه‏اى است كه هفت خوشه بروياند كه در هر خوشه‏اى صد دانه باشد; و خداوند براى هر كس كه بخواهد |آن را| چند برابر مى‏كند، و خداوند گشايشگر داناست ﴿مبارکة البقرة، 261﴾.

مجموعه مستند *خوشه‌های زندگی* با محوریّت احیاء زکات، محرومیّت‌ و فقرزدایی، حمایت از نیازمندان، تبیین تبعات مهاجرت از روستا، ایجاد اشتغال در روستا و شهر و ...، انعکاس و ارائه تصویری از تلاش و کوشش دست‌اندکاران جمع آوری زکات، نوع دوستی، هم‌بستگی، انفاق کشاورزان، نیکوکاران و صالحین در شهرستان‌های استان، با مشارکت *کمیته امداد امام خمینی* تهیه شده است.

اگر همه مردم زکات اموال خود را بپردازند مسلمانی فقیر و نیازمند باقی نخواهد ماند.

فریاد دل شکستگان رس/ آخر به زکات تندرستی

این مستند روزهای سه شنبه ساعت 20:05 دقیقه بر روی آنتن می‌رود.

زکات در لغت و قرآن مجید، به معناي «طهارت، پاکيزگي، رشد و نموّ» به کار رفته است. زکات مخصوص اسلام نیست بلکه در ادیان پیشین نیز بوده‌ است. زکات و نماز از مشترکات همه ادیان آسمانی است. حضرت عیسی در گهواره به سخن آمد و گفت: «اَوصانی بالصّلوة و الزّکاة» خداوند مرا به نماز و زکات سفارش نموده‌است. حضرت موسی خطاب به بنی‌اسرائیل فرمود: «اقیموا الصّلوة و آتوا الزّکاة» نماز به پا دارید و زکات دهید. در قرآن مجید درباره حضرت اسماعیل آمده است: «کان یأمر أهله بالصّلوة و الزّکاة» او خانواده‌اش را به نماز و زکات فرمان می‌داد. درباره عموم پیامبران صلوات الله علیهم اجمعین نیز آمده‌ است: «و جعلناهم ائمّة یَهدون بأمرنا و أوحینا الیهم فعل الخَیرات و اقام الصّلوة و اِیتاء الزّکاة» آنان به فرمان ما مردم را هدایت می‌کردند و ما انجام کارهای نیک و به پا داشتن نماز و پرداخت زکات را به آنان وحی کردیم. بر اساسِ آیه «و ما أُمروا الاّ لیعبدوا اللّه... و یقیموا الصّلوة و یؤتوا الزّکاة و ذلک دین القیّمة» نیز، در تمام ادیان آسمانی، قرین و همتای نماز، زکات بوده ‌است.

طبق نظر مشهور فقهاء، زکات در نه چیز واجب است: گندم، جو، خرما، کشمش، طلاء، نقره، شتر، گوسفند و گاو که به حدّ نصاب معیّنی برسد؛ تعلّق می‌گیرد.

کند چو دست کَرَم ریز او دُرّ افشانی/ شود به کل گدایان زکات و حجّ واجب

سال تولید: 1396


پربازدیدترین های تلویزیون

جدیدترین تولیدات تلویزیون