Skip to Content

دبیر خانه صنعت خراسان رضوی: شرایط اخذ تسهیلات بانکی دشوار و فرسایشی است

دبیر خانه صنعت خراسان رضوی: شرایط اخذ تسهیلات بانکی دشوار و فرسایشی است

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: شرایط دشوار و روند فرسایشی اخذ تسهیلات از بانکها بیشتر تولیدکنندگان استان را از دریافت آن محروم کرده است.

 

'فیروز ابراهیمی' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سالهای اخیر به دلیل شرایط اقتصادی و مشکلاتی که بخش تولید با آن مواجه شد اغلب تولیدکنندگان درگیر بدهیهای معوقه و چکهای برگشتی شده اند.

وی گفت: مشکل عمده واحدهای تولیدی خراسان رضوی کمبود سرمایه در گردش است که از این لحاظ دولت تسهیلاتی را از محل صندوق توسعه ملی و طرح صیانت از تولید در اختیار تولیدکنندگان قرار داده اما شرایط دشوار بانکی عملا گرفتن این تسهیلات را برای بسیاری از آنان دشوار کرده است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: 'نداشتن چک برگشتی و بدهیهای معوقه بانکی، عدم انباشت زیان سالانه بازپرداخت تسهیلات و برخورداری از وثیقه ممتاز درون شهری' شرایطی است که بانکها برای پرداخت تسهیلات ویژه تولیدکنندگان تعیین کرده اند.

وی افزود: اکنون تسهیلات بانکی بسیار گران است در حالی که اصل حاشیه سود در صنایع بین 15 تا 17 درصد و در مقابل کف بهره تسهیلات بانکی 24 درصد است.

ابراهیمی گفت: در زمانی که دکتر روحانی دولت جدید را تحویل گرفت تورم 45 درصد و نرخ سود تسهیلات بانکی 25 درصد بود اما اکنون تورم در کشور به 16 درصد و در خراسان به 10 درصد رسیده اما نرخ سود تسهیلات بانکی همچنان 24 درصد به بالا است.

وی با بیان اینکه نرخ تسهیلات موجود برای حوزه تولید توجیه ندارد افزود: معدل نرخ سود تسهیلات در دنیا پنج درصد و در خاورمیانه هشت درصد است اما نرخ تسهیلات بانکی در ایران هفت برابر معدل جهانی و سه برابر معدل منطقه ای می باشد.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به کمکهای تسهیلاتی دولت به صنعتگران گفت: پارسال از محل طرح صیانت از تولید هزار میلیارد ریال اختصاص یافت که همه این میزان اعتبار به واحدهای تولیدی پرداخت شد.

وی افزود: همچنین پارسال هفت هزار میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به تولیدکنندگان خراسان رضوی اختصاص یافت که به دلیل متمرکز بودن آن و عدم دخالت متولیان استانی در پرداخت تسهیلات، این میزان بطور کامل جذب نشد.

ابراهیمی گفت: امسال از محل صندوق توسعه ملی شش هزار و 600 میلیارد ریال تسهیلات ریالی و 41 میلیون یورو تسهیلات ارزی برای واحدهای تولیدی خراسان رضوی اختصاص یافته که هنوز پرداخت نشده است.

وی افزود: برای کمک به واحدهای تولیدی کشور باید روند پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان تسهیل و نرخ سود تسهیلات کاهش یابد زیرا با روند و نرخ کنونی پرداخت تسهیلات توجیه اقتصادی ندارد.

شش هزار و 70 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری با ایجاد 195هزار اشتغال و سرمایه گذاری ثابت 94 هزار میلیارد ریال در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند. حدود چهار هزار و 760 طرح نیمه تمام صنعتی نیز در این استان وجود دارد که با اجرایی شدن آنها 137 هزار شغل و 243 هزار و 786 میلیارد ریال سرمایه گذاری به بخش صنعت خراسان رضوی افزوده می شود. در بخش فولاد 39 واحد تولید فولاد در خراسان رضوی در حال بهره برداری و یا ساخت است لذا این استان می تواند در آینده نزدیک به عنوان 'عسلویه معدنی شرق کشور' مطرح شود.

سهم خراسان رضوی از کل ارزش افزوده در کشور بدون محاسبه نفت و گاز 6،6 درصد و با محاسبه آن کمتر از 5،5 درصد است.