Skip to Content

درآمدهای ثبت اسناد و املاک در خراسان رضوی افزایش یافت

درآمدهای ثبت اسناد و املاک در خراسان رضوی افزایش یافت

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی گفت: درآمدهای ثبت اسناد و املاک در این استان طی 9 ماه گذشته امسال نسبت به پارسال 50 درصد افزایش یافته است.

 

'غلامرضا رحمتی زاده' روز شنبه در 'همایش 'گزینشگران ستادی و استانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور' در مشهد میزان درآمد اداره کل ثبت و اسناد خراسان رضوی را در این مدت 622 میلیارد ریال اعلام کرد.

وی در ادامه گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک یکی از سه دستگاه درآمدزای کشور است لذا اکنون که قیمت نفت پایین آمده ثبت اسناد و املاک می تواند با درآمدزایی خود شرایط را جبران کند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی توجه به نیازهای ثبت و اسناد در سطح کشور را به منظور درآمدزایی بیشتر در شرایط کنونی ضروری دانست. 

وی در ادامه اظهارداشت: اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی با 25 واحد ثبتی، 508 دفترخانه اسناد رسمی، 209 دفترخانه ازدواج و 62 دفترخانه طلاق فعالیت می کند.

رحمتی زاده وظایف چهارگانه این نهاد را نیز شامل 'ثبت اسناد، ثبت املاک، ثبت شرکتها و موسسات و همچنین اجرائیات' عنوان و با اشاره به اجرای سامانه کاداستر و به روز رسانی فعالیتها بیان کرد: این سامانه مکانیزه 74 شهر و تمامی روستاهای استان خراسان رضوی را در برگرفته و پاسخگوی مراجعان است.

وی خروجی این سامانه را 'سند تک برگی' عنوان و بیان کرد: تاکنون بیش از 600 هزار سند مالکیت تک برگی در استان خراسان رضوی بدین طریق صادر شده است. 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی 'ثبت آنی' را گل سرسبد پروژه مکانیزه شدن ثبت و اسناد ذکر و بیان کرد: در طول 15 ماهی که از اجرایی شدن این سامانه می گذرد تاکنون یک میلیون و 700 هزار سند آنی در دفاتر اسناد رسمی این استان تنظیم شده است.

وی گفت: یک میلیون و 200 هزار سند از این تعداد مربوط به شهرستان مشهد و کمترین آنها مربوط به شهر داورزن با 690 مورد سند است.

رحمتی زاده افزود: ثبت شرکتها نیز با توجه به جایگاه اصل 44 نقش بسزایی در اشتغالزایی و کارآفرینی دارد. تاکنون 82 هزار ثبت شرکت در خراسان رضوی انجام شده است.

وی همچنین حوزه اجرائیات ثبت را دادگستری کوچک توصیف و بیان کرد: در این حوزه اسنادی که نیاز به محاکم ندارد می تواند در حوزه ثبت اسناد اجرایی شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی گفت: هم اکنون 750 نفر در این اداره کل مشغول فعالیت هستند و مراحل جذب و گزینش 52 نیروی جدید نیز در حال انجام است.