جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

در روزهای شیوع کرونا و آغاز ماه رمضان حجامت کنیم یا نه؟ - نمایشگر محتوای خبر

 

 

در روزهای شیوع کرونا و آغاز ماه رمضان حجامت کنیم یا نه؟

رئیس دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد گفت: به افرادی که در سال‌های قبل حجامت پیشگیرانه بهار انجام می‌دادند، توصیه می‌کنیم در روزهای شیوع کرونا و همچنین ماه رمضان از انجام حجامت خودداری کنند.

 دکتر مهدی یوسفی رئیس دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، گفت: به افرادی که در سال‌های قبل حجامت پیشگیرانه بهار انجام می‌دادند، توصیه می‌کنیم در روزهای شیوع کرونا و همچنین ماه رمضان از انجام حجامت خودداری کنند.
 
او افزود: در شرایط عادی ۲ دسته افراد هستند که حجامت می‌کنند، عده‌ایی که در سلامت جسمی هستند و این اقدام آنان به منظور پیشگیری است یا افرادی که از نظر طب سنتی مزاج گرم و‌ تر دارند و دچار پرخونی هستند.

رئیس دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد ادامه داد: این افراد بهتر است در شرایطی که توصیه شده کمتر از منزل خارج شوند و در مراکز و اماکن شلوغ حاضر نشوند و برای حجامت کردن دست نگه دارند. اما در صورتی که تمایل دارند حجامت کنند، بهتر است حدود ساعت ۱۰ صبح یا یک یا ۲ ساعت پس از افطار باشد.

یوسفی بیان کرد: دسته دیگر افرادی هستند که بیماری خاصی دارند و حجامت برای آنان اثر درمانی دارد که این عده باید با مراجعه به متخصص و تجویز وی حجامت کنند، چنین افرادی به‌طور حتم از گرفتن روزه هم منع هستند و می‌توانند در هر ساعتی از روز حجامت کنند.

او درباره اصرار افراد به انجام حجامت در هر شرایطی، تصریح کرد: برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، حجامت نیز یکی از روش‌های درمانی در طب سنتی است و اثر معجزه‌ آسایی ندارد، پس نیازی نیست به انجام آن اصرار کرد.

رئیس دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد تاکیدکرد: توصیه می شود افراد به سلامتکده‌های زیر نظر دانشگاه علوم‌پزشکی مراجعه کنند، این مراکز شامل سلامتکده ایرانیان در میدان تختی، سلامتکده حکمت در بولوار کلاهدوز، سلامتکده پردیس در ابتدای پاستور، سلامتکده قلب توس در خیابان امام‌خمینی ۴۰، سلامتکده ترنج بین پیروزی ۱۳ و ۱۵ و سلامتکده طراوت در خیابان سناباد هستند.