رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

در "مسیر عشق"، مستند ویژه اربعین در دست تولید - تولیدات تلویزیون

 

 

برنامه های تلویزیون

در "مسیر عشق"، مستند ویژه اربعین در دست تولید

مستند "در مسیر عشق" ویژه اربعین 97 در صدا و سیمای خراسان رضوی کلید خورده است.

در
جواد صداقتی راد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه تربیت مدرس تهران، وی از سال 1378 فعالیت خود را در صداو سیمای خراسان رضوی آغاز کرد و چند سالی است کار مستند سازی را در زمینه های مختلف دفاع مقدس، مذهبی و... انجام می دهد.
از مستندهای ساخته شده وی می توان به کنار قدم های کوچک که نگاه ویژه به کودکان در پیاده روی اربعین دارد ،سخن عشق، خاله سامره، سین و شین، حسین آباد اشاره کرد. وی چند سالی است که در پیاده روی اربعین حضور فعال دارد و این راهپیمایی عظیم جهانی را به صورت مستند به تصویر می کشد.
صداقتی راد در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی صدا و سیمای خراسان رضوی از برنامه و تهیه مستند امسال خود میگوید:
وی با بیان اینکه امسال در یک مسیر متفاوت مستند خود را تهیه خواهد کرد گفت: مسیری که انتخاب شده برای تهیه مستند به "مسیر علما یا طریقه العلما " معروف است که این مسیر از کنار شط فرات از لای نخلستان ها و محلات و روستاها عبور می کند و شروع این مسیر از پشت مسجد کوفه می باشد و از کنار فرات به حله و در نهایت به کربلا ختم می شود.
صداقتی در ادامه افزود:این مسیر از لحاظ تصویری و لوکیشن خیلی جذاب و مناسب می باشد و ویژگی خاصی که این راه دارد، بیشتر خود عراقی ها این مسیر را طی می کنند و مردم ایرانی و خارجی کمتر دیده می شوند .همچنین شیوه پذیرایی در طریقه العلما با مسیرهای دیگر متفاوت بوده به صورتی که علاوه بر اینکه موکب در مسیر مستقر است ولی پذیرایی و استراحت زائران را در خانه های شخصی خود انجام می دهند.
وی عنوان کرد: مستندی که امسال پیش روداریم از چند سوژه کلی بهره گرفته که مهمترین سوژه آن افراد محله های طریقه العلما و نحوه ی برخورد و پذیرایی آنها از زائران می باشد.
صداقتی راد دلیل رفتن هر ساله خود به راهپیمایی و مستند سازی را این طور بیان کرد که در آنجا اقیانوسی از سوژه وجود دارد و این موضوعات و ایده ها تمامی نداشته و می تواند به محصولات رسانه ای تبدیل شود که مخاطبان از آنها بهره کافی ببرند. 
وی در ادامه با اشاره به برنامه بلند مدت خود گفت: این راه را تا وقتی توان دارم و خدا یاری کند ادامه خواهم داد تا با برنامه و مستندهایی که می سازم یک قدم کوچکی در این راه برداشته باشم.
صداقتی راد در مورد راهپیمایی اربعین اینطور بیان کرد که به پیاده روی اربعین می توان یک نگاه تمدنی داشت که می تواند زمینه ساز ظهور حضرت حجت (عج) باشد.
وی در پایان با اشاره به برخورد و رفتار خوب مردم عراق گفت: به نظر من این مثل یک معجزه می ماند و عشق به امام حسین (ع) است که این مردم را برای پذیرایی از زائران ابا عبدالله (ع) جمع کرده و تمام دارایی خود را در این راه صرف و خرج می کنند و شما صحنه هایی می توانید ببینید که در هیچ جای دیگر دنیا دیده نمی شود و در واقع قابل وصف نیست.
 
گفتنی است مستند امسال وی به نام « کنار قدم های کوچک » که بازتاب بسیار خوبی داشت پرداخته بود به خانواده های ایرانی که به همراه کودکان در این راهپیمایی قدم گذاشته بودند و توجه ویژه ای شده به واکنش های کودکان در این مسیر و بیشتر هدف آن این بود که یک سری اطلاعات به افرادی که قصد دارند با خانواده و فرزندان خود راهی این مسیر شوند، داده شود.