سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

دفاع مقدس ،توانایی ها و ظرفیت های ملت ایران را برای دنیا آشکار کرد - تولیدات ویژه وب

 

 

دفاع مقدس ،توانایی ها و ظرفیت های ملت ایران را برای دنیا آشکار کرد

رزمندگان جان‌ برکف سپاه اسلام  و فرزندان مخلص ایران اسلامی بعد از تجاوز دشمن بعثی در ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ با حضور در جبهه‌های غرب و جنوب کشور با تکیه بر قدرت ایمان در مقابل این نبرد نابرابر تا پای جان ایستادگی کردند و شکست دشمن زبون و هم‌پیمانان تا دندان مسلح او را رقم زدند.

ملت رشید و لشکریان مخلص خدا اهم از ارتشی، سپاهی و بسیجی و سایر نیروهای مردمی همه در صفی متحد و منسجم برای دفاع از مرز و میهن اسلامی و ناموس و شرف این آب و خاک از هیچ تلاش و ایثاری در جبهه و پشت جبهه دریغ نکردند و عاقبت شهد شیرین پیروزی را چشیدند.

دوران دفاع مقدس ملت با بصیرت و فهیم ایران اسلامی را باید مقطعی حساس و تاریخ‌ساز در تحولات کشور برشمرد که پرداختن به آن نقشی الگویی برای تمامی نسل‌ها در همه عصرها دارد و تبیین زوایای این رخداد مهم موجب ترویج فرهنگ ایثار و ایستادگی در مقابل دشمنان می‌شود.

به رغم اهمیت آن دوران سرنوشت‌ساز، افتخارآفرین و عزت‌بخش هنوز به خوبی توسط متولیان فرهنگی و رسانه‌ای، بازشناسی ابعاد این مقطع بزرگ تاریخ کشور بنحو مناسب صورت نگرفته و باید از فرصت چهلمین سالگرد دفاع مقدس برای ترسیم  بهتر و بیشتر آن اقدام شود.

دفاع مقدس در عمل تبلور و نماد عینی چهل سال عزت، ایستادگی، همدلی، بصیرت، دشمن‌شناسی، جوانمری و تابلوی زییایی از خودشناسی و تلاش فراگیر همه اقشار جامعه برای پیشرفت و توسعه کشور است و تداوم آن به فرهنگ‌سازی و اقدام جهادی و مسوولانه نیاز دارد.   

بدون شک بررسی زوایا و شناخت لحظات مختلف دوران دفاع مقدس و تبیین آن برای مردم و نسل جوان یک رسالت مهم دینی و انقلابی است و بهره‌گیری مناسب از آن نقش مهمی در موفقیت کشور در غلبه بر مشکلات و عزت و سعادت ایران را تضمین خواهد کرد. 

برای پیشبرد اهداف متعالی نظام و انقلاب اسلامی در عرصه‌های داخلی و خارجی، الگوگیری از مدیریت جهادی و انقلابی حاکم در دوران هشت سال دفاع مقدس بسیار مفید و ضروری است و باید برای تحقق و انتقال آن اقدام‌های لازم  توسط متولیان امر به آید .

در آغاز چهلمین سالگرد دوران دفاع مقدس بار دیگر با گرامیداشت یاد و خاطره تمامی شهیدان راه حق و فضیلت و تجدید میثاقی ناگسستنی با اهداف و آرمان های والا و مقدس آنها، راه عزت‌بخش و سعادت‌آفرین که همان ایمان، اخلاص، خدمت، ولایتمداری و مقاومت است را ادامه می‌دهیم.   

 بر اساس آمار موجود پنج میلیون ایرانی در جنگ تحمیلی شرکت کردند که از این تعداد افزون بر ۲۲۰ هزار نفر به شهادت رسیدند. از میان شهدای جنگ تحمیلی، ۱۶ هزار نفر در جریان بمباران مناطق مسکونی به شهادت رسیدند و بقیه در جبهه های نبرد شهید شدند.

 در دفاع مقدس ۸۵ هزار نیروی بسیجی و ۴۸ هزار ارتشی ، بیش از ۳۳ هزار دانش آموز و بیش از سه هزار و ۵۰۰ دانشجو به شهادت رسیدند.

در این دوران ۸۸ مسیحی، ۱۸ کلیمی و ۹ زرتشتی در دفاع از خاک میهن شهید شدند و ۲ هزار تبعه غیر ایرانی نیز با حضور در جبهه های نبرد در مقابل عراق به شهادت رسیدند.

هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریورماه آغاز می‌شود. پربازدیدترین های ویژه وب

جدیدترین های ویژه وب