Skip to Content

رادیو با طعم قصّه

Loading the player...

شنیدن یا خواندن قصّه در فرهنگ عمومی ایران‌زمین و به‌ویژه در فرهنگ شفاهی خراسان جایگاه خاصّی داشته و دارد و کودک و بزرگ را جذب خود‌ می‌کند.

یادش بخیر کودکی‌هامان! وقتی ماه نورش را بر اهل زمین می‌پاشید، این صدای لالایی‌مانندِ مادربزرگ‌ها و طنین صدای پدربزرگ‌ها بود که ما را تا سرزمین قصّه‌ها مي‌بُرد. گاه با شنيدن اين داستان‌هاي شيرين به خواب رفته‌ايم و گاه تا پاسي از شب براي دانستن سرنوشت نهايي قهرمان قصّه بيدارمانده‌ايم.

اگر چه كارشناسان ادبي بر اين باورند كه قصّه‌ها، فقط جنبه‌ی سرگرمي دارند امّا از همين قصّه‌هاي ساده و سرگرم‌كننده، شيرين‌ترين درس‌هاي زندگي را آموخته‌ايم؛ درس‌هايي چون انسان‌دوستي، لذّتِ گذشت، فداكاري، شجاعت، برادري و ...

درونمايه‌ی اصلي قصّه‌ها همواره تقابل خوبي‌ها با بدي‌ها بوده است؛ تقابل خير و شرّ، زشتي و زيبايي، حسادت و مهر و...

قصّه اغلب با جمله‌هاي ساده‌ای چون «يكي بود، يكي نبود، غير از خدا هيچ‌كس نبود»، «در روزگاران قديم ...»  آغاز و با نتیجه‌ای شاد به پایان می‌رسد تا به مخاطب خود بگوید كه زندگي زيباست و خوشبختي در دوقدمي تو قرار گرفته است امّا براي خوشبخت بودن بايد خوب بود، پاك بود و دوست داشت.

صدای خراسان رضوی برنامه‌ای با نام رادیو با طعم قصّه برای علاقمندان به شنیدن قصّه تدارک‌دیده‌است. در این برنامه از آثار روایی اندیشه‌وران صاحب‌نام ایرانی و خراسانی که در زمینه‌ی ادبیات داستانی آثار فاخری به یادگار گذاشته‌اند، استفاده‌می‌شود.

برنامه‌ی رادیو با طعم قصّه ظهرهای جمعه ساعت 13 به مدّت 30 دقیقه ذهن جستجوگر شما را سوار بر امواج رادیویی به سفری کوتاه  می‌برد.

 

 

تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده :  صدیقه رضوی

صدابرداری : مهدی افتخاری

گوینده : شهلا شایسته