Skip to Content

راه اندازی بانک شیر کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا پایان امسال

دومین بانک شیر کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا پایان امسال راه اندازی می شود.

راه اندازی بانک شیر کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا پایان امسال

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی ، خبرگزاری صداوسیما ، قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با هفته ترویج تغذیه با شیر مادر در روزهای 10تا16 مردادماه گفت : افتتاح بانک شیر در شهرهای مشهد، تهران، اصفهان و تبریز از برنامه های امسال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

دکتر کاظم فرهمند هزینه راه اندازی بانک شیر مشهد را 2 میلیارد ریال عنوان و بیان کرد : مادران شیرده می توانند شیر اضافی خود را به بانک شیر تحویل دهند تا پاستوریزه شده و در یخچال های خاص نگهداری شود تا در اختیار مادرانی که شیر کافی برای تغذیه نوزاد خود ندارند، قرار داده شود.

او گفت : شیر مادر کلید توسعه پایدار، شعار امسال روز جهانی تغذیه با شیر مادر در هفته اول "آگوست" است، چراکه سلامت و تندرستی نوزاد و آینده کودک در گرو تغذیه با شیر مادر است.

قائم مقاوم معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود : تغذیه با شیر مادر در 6 ماه اول تولد به عنوان غذای اصلی و تغذیه انحصاری محسوب شده و در یکسال بعد به عنوان غذای کمکی برای نوزاد به شمار می رود.

او گفت : نخبگان حوزه سلامت کودکان در کشور شعاری مبنی بر "یک هزار روز طلایی مهر مادر و شیر مادر" در کشور را مطرح کرده اند، که این هزار روز 270 روز دوره بارداری و 730 روز دوره شیردهی را شامل می شود که فرصتی بی بازگشت و پنجره ای رو به رشد برای آینده کودک است.