Skip to Content

رایزنی‌ با سرمایه‌گذاران خارجی برای اتمام پروژه پتروشیمی سبزوار

رایزنی‌ با سرمایه‌گذاران خارجی برای اتمام پروژه پتروشیمی سبزوار

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی از رایزنی‌ با سرمایه‌گذاران خارجی برای اتمام پروژه پتروشیمی این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: رایزنی‌ با سرمایه‌گذاران خارجی برای اتمام پروژه پتروشیمی سبزوار

به گزارش خبرگزاری فارس از سبزوار، علی سبحانی‌فر صبح امروز در نشست خبری با اشاره به پیگیری برای اجرای پروژه محور سبزوار-قوچان اظهار کرد: برای اجرای پروژه راهسازی در این محور اعتباری بالغ بر 6 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که اگر وضعیت مالی دولت تغییر کند می‌توان به اجرای این پروژه امیدوار بود.

وی افزود: یکی از راه‌هایی که می‌توان اعتبار مورد نیاز این محور را تامین کرد فروش اوراق مشارکت است که امیدوار هستیم با تحقق بودجه و فروش اوراق مشارکت اعتبارات این محور تامین شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری برای دوبانده شدن محور سبزوار ـ اسفراین نیز گفت: طرح مطالعاتی این محور انجام شده و در حال حاضر پیگیر هستیم تا بتوانیم مجوز ماده 215 آن در بودجه را کسب کنیم.

سبحانی‌فر عنوان کرد: احداث این پروژه در توسعه اقتصادی شهرستان سبزوار بسیار موثر است که امیدواریم با تامین اعتبارات مورد نیاز هرچه زودتر به سرانجام برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به پروژه نیروگاه سبزوار با بیان اینکه سرمایه‌گذار این مجموعه در ابتدا 20 میلیارد تومان هزینه کرده بود تا بتواند نیازهای ابتدایی مانند تسطیح‌سازی زمین و تامین آب را انجام دهد، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذار در مرحله بعدی 150 میلیارد تومان دیگر نیز آورده ایجاد کرد تا بتواند از صندوق توسعه ملی وام بگیرد که این پروسه نیز در دست اقدام قرار دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه این پروژه از اولویت‌های اجرایی وزارت نیرو نیز خارج شده بود که با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی نمایندگان و مساعدت وزیر نیرو در لیست پروژه‌های اولویت‌دار این وزارتخانه قرار گرفت و امیدواریم هرچه سریع‌تر حساب LC این مجموعه برای دریافت تسهیلات باز شود.

سبحانی‌فر با بیان اینکه مجوز کارخانه پتروشیمی سبزوار توسط بخش خصوصی گرفته شده است، گفت: متولیان در ابتدا برای ساخت این مجموعه اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بودند که پس از ورود به عرصه کار دریافتند که اعتبار مورد نیاز این مجموعه بیش از 2 هزار میلیارد تومان است.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران این پروژه هنوز نتوانسته‌اند سرمایه مورد نیاز آن را تامین کنند، تصریح کرد: رایزنی‌های زیادی با سرمایه‌گذاران مختلف خارجی صورت گرفته تا بتوانیم روند اجرایی پروژه را از طریق فاینانس به جلو ببریم که متاسفانه در این حوزه نیز هنوز توفیقی حاصل نشده است.

وی با بیان اینکه در هنگام دریافت مجوز پروژه کارشناسی درستی از میزان سرمایه مورد نیاز آن نشده است، یادآور شد: در حال حاضر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی باید 200 میلیارد تومان اعتبار به عنوان آورده در این مجموعه هزینه کنند تا بتوان مسیر را برای دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی هموار کرد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزیت‌های پروژه پتروشیمی سبزوار با بیان اینکه برای احداث این پروژه بیش از 400 هکتار زمین در نظر گرفته شده اظهار کرد: این میزان اراضی قابلیت افزایش تا یک هزار و 500 هکتار را نیز دارد.

سبحانی‌فر افزود: آب مورد نیاز پروژه نیز قابلیت تامین را دارد و مجوز 9 ماه خوراک پتروشیمی نیز برای طرح در نظر گرفته شده که در صورت احداث می‌توان از آن بهره گرفت.

وی با بیان اینکه درحال حاضر مجوز 20 درصدی مشارکت دولت در طرح از سه وزیر نیز گرفته شده است، گفت: مشکل ما تامین اعتبارات و مشارکت 80 درصدی بخش خصوصی است.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی با اشاره به وضعیت پروژه داروسازی طاهای سبزوار عنوان کرد: این پروژه از مهم‌ترین طرح‌هایی است که در گذشته از تسهیلاتی بالغ بر 800 هزار یورو برای احداث دریافت کرده و به دلیل مشکلات در هیئت مدیره متوقف مانده بود، خوشبختانه هیئت مدیره این مجموعه تغییر و سرمایه‌گذاری نیز برای اجرای پروژه اعلام آمادگی کرده و در حدود یک میلیارد تومان نیز اعتبار برای ادامه کار آورده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تجهیزات این مجموعه خریداری شده و 3 میلیارد تومان تسهیلات این پروژه نیز آماده شده که به محض آغاز کار در اختیار سرمایه‌گذار پروژه قرار می‌گیرد.