رونق تولید ملی | دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۸

رایگان شدن آزمایش‌های قند و چربی خون در خراسان رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

رایگان شدن آزمایش‌های قند و چربی خون در خراسان رضوی

همه مراکز بهداشت در استان خراسان رضوی موظفند آزمایش‌های قند و چربی خون افراد را از مهر امسال به صورت رایگان انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی، قائم مقام مرکز بهداشت استان با بیان این مطلب گفت: دولت این برنامه را در قالب طرح غربالگری بیماری های قلبی–عروقی در خراسان رضوی اجرا می کند.رایگان شدن آزمایش های قند و چربی خون در خراسان رضوی

دکتر سیدکاظم فرهمند در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی در مشهد مقدس افزود: طرح غربالگری بیماری های قلبی–عروقی  در خراسان رضوی ویژه افراد بالای 30سال است.

معاون مرکز بهداشت استان خراسان رضوی گفت: استرس، عصبانیت، خوردن غذاهای فست فودی، استعمال دخانیات، مشروبات الکلی وآلودگی هوا از مهم ترین علل بیماری های قلبی - عروقی است.

دکتر فرهمند با اشاره به اینکه بیشتر فوتی های استان براثرعارضه های ناشی از بیماری های قلبی–عروقی است افزود: سالانه 17میلیون و 500هزار نفر در دنیا بر اثر بیماری های قلبی-عروقی جان می دهند.

او افزود: اتحادیه جهانی قلب، شعار روز جهانی قلبِ امسال را "هم پیمان برای سلامتِ قلب " نام گذاری کرده است.

معاون مرکز بهداشت استان گفت: بهمین مناسبت معاونت سلامت خراسان رضوی برنامه های ویژه ای را در سطح استان در نظر گرفته است.

دکتر فرهمند افزود: آگاه سازی افراد برای انتخابِ شیوه زندگی سالم و آموزش روش های حفظ سلامت قلب از مهم ترین اهداف اجرای این برنامه ها در استان است.

روز جهانی قلب به عنوان یک ابتکار جهانی در سال2000 با هدف افزایش آگاهی عمومی مردم دنیا نسبت به تهدید بیماری های قلبی و سکته مغزی و اهمیت شیوه زندگی با قلبی سالم نام گذاری شده است.