Skip to Content

رفع مشکلات بخش کشاورزی سبزوار در دستور کار مسئولان قرار گیرد -

رفع مشکلات بخش کشاورزی سبزوار در دستور کار مسئولان قرار گیرد -

فرماندار سبزوار خواستار رفع مشکلات بخش کشاورزی سبزوار توسط مسئولان شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سبزوار، احمد برادران عصر امروز در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی سبزوار که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه بخش کشاورزی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصادی کشور است و توجه به آن سبب خودکفایی می‌شود، اظهار داشت: حل مشکلات بخش کشاورزی و کمک به آنان باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در 16 ماه گذشته دولت تلاش زیادی برای رفع مشکلات این بخش در دستور کار خود قرار داده است، تصریح کرد: امروز بخش کشاورزی به دلیل بروز خشکسالی‌های متعدد با بحران روبه‌رو شده و وظیفه ما کمک به حل مشکلات آنان است.

فرماندار سبزوار با بیان اینکه یکی از مشکلات بخش کشاورزی هدر رفتن بی‌رویه آب است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 93 درصد آب موجود کشور صرف بخش کشاورزی می‌شود که متاسفانه با وجود صرف این میزان آب فقط 17 درصد اشتغال در این سطح ایجاد شده است.

برادران با بیان اینکه راندمان اشتغال در بخش کشاورزی بسیار پایین است و باید این وضعیت اصلاح شود گفت: یکی از راه‌های افزایش راندمان این بخش تغییر الگوی کشت است که باید هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

وی با بیان اینکه مدیریت منابع آبی یکی از راه‌های افزایش راندمان بخش کشاورزی است، ادامه داد: اینکه به پرورش ماهی توجه ویژه شده و آب تولید شده در این بخش به مزارع کشاورزی برده می‌شود کار ارزشمندی است، اما توجه به مدیریت استراتژیک آب باید مورد توجه قرار گیرد.

فرماندار سبزوار خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را یک اقدام موثر در حوزه کمک به کشاورزان دانست و عنوان کرد: قیمت خرید تضمینی گندم در حال حاضر هزار و 115 تومان اعلام شده که این قیمت در گذشته بسیار دیرهنگام اعلام می‌شد و خسارت‌های زیادی را برای کشاورزان به همراه داشت.

برادران با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 18 هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی در سطح شهرستان سبزوار شناسایی شده‌اند گفت: انتظار ما از کارگروه این است که به کشاورزان و فعالان دارای اهلیت در بخش کشاورزی تسهیلات و خدمات ارائه دهد تا حقی کسی ضایع نشود.

وی در پایان از جهادکشاورزی سبزوار و همکاری بهره‌برداران این بخش برای اجرای طرح نجات کشاورزی در سطح شهرستان قدردانی کرد.

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931018000825#sthash.axJiu9QR.dpuf