Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

رهایی خوشنویسی از مهجوریت در گرو یاری حامیان هنر

رهایی خوشنویسی از مهجوریت در گرو یاری حامیان هنر

مسوول انجمن خوشنویسان ایران در مشهد گفت: هنر خوشنویسی به عنوان اصیل ترین و باقداست ترین هنر ایرانی از مهجوریت رنج می برد و نیازمند یاری دستگاه های متولی امور هنری برای احیا می باشد.

 

'حسین قائمی' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از زمانی که بشر نوشتن را آموخت هنر خوشنویسی نیز به منصه ظهور رسید و این هنر در ایران متمدن و با فرهنگ، تاریخ چند هزار ساله دارد. 

وی بیان کرد: با توجه به قداست هنر خوشنویسی و آمیختگی آن با کتاب مقدس مسلمانان انتظار می رفت به هنرهای ایرانی – اسلامی نظیر خوشنویسی اهمیت بیشتری داده شود اما این هنر نتوانست به جایگاه اصلی خود بازگردد.

وی اظهار کرد: هم اینک هنر خوشنویسی به لحاظ درجه اهمیت از دیدگاه متولیان هنر و رسانه ها در رده های پایین جدول هنرهای هفت گانه قرار گرفته و هنر نمایش در مقایسه با خوشنویسی به دلیل تبلیغات بیشتر رسانه ها طیف گسترده ای از مخاطبان و متقاضیان را جذب خود کرده است.

وی ادامه داد: انجمن خوشنویسان ایران معتبرترین و قدیمی ترین انجمن خوشنویسی در کشور است که نهادی انتفاعی و خودگردان در فعالیتهای آموزشی با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

قائمی گفت: در کنار این انجمن، انجمن خوشنویسان نوین نیز متولی آموزش هنر خوشنویسی در ایران است که در دولت پیشین اختلاف بین دو انجمن مزبور و دارای وجاهت قانونی، آموزش هنر خوشنویسی در کشور را دچار بحران کرد.

مسوول انجمن خوشنویسان ایران در مشهد گفت: متاسفانه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل اختلافات بین دو انجمن مزبور ضعیف بود و مشابه جریانی که برای خانه سینما اتفاق افتاد، دو انجمن خوشنویسی را درگیر کرد.

قائمی اظهار کرد: با پیگیری که انجمن خوشنویسان مشهد و چند نفر از اساتید تراز اول خوشنویسی مشهد و تهران انجام دادند اختلافات بین اساتید هنر خوشنویسی و متولیان دو انجمن مزبور برطرف شد.

وی با بیان اینکه انجمن خوشنویسان ایران به هنرجو پس از گذراندن پنج مرحله آموزش، مدرک رسمی معادل کارشناسی دانشگاه ارائه می کند، افزود: این انجمن با شهریه هنرجویان اداره می شود و هیچ منبع مالی کمکی ندارد.

قائمی درباره جایگاه خراسان رضوی در هنر خوشنویسی گفت: انجمن خوشنویسان ایران دارای یک شعبه در خراسان رضوی واقع در مشهد است که 500 هنرجو از سطوح مقدماتی تا پیشرفته مشغول آموزش در آن هستند. 

وی گفت: در خراسان رضوی 15 پیشکسوت هنر خوشنویسی، 25 خوشنویس فوق ممتاز و 250 خوشنویس ممتاز وجود دارد که این افراد دارای مدرک معتبر انجمن خوشنویسان ایران و عضو این انجمن هستند.

وی افزود: طی چند سال گذشته با همت انجمن خوشنویسان ایران در مشهد و بهره مندی از استادان تراز اول کشوری در کلاس های آموزشی، سطح انجمن ارتقا یافت و اکنون پس از تهران به لحاظ برخورداری از هنرمندان کوشا و اساتید خبره در جایگاه دوم کشوری در هنر خوشنویسی قرار دارد.

مسوول انجمن خوشنویسان ایران در مشهد گفت: از آنجا که اقشار مختلف مردم بعضا تمایل به یادگیری هنر خوشنویسی دارند اما از ساز و کار دریافت آموزش های لازم در این خصوص بی اطلاع هستند، این انجمن اقدام به برگزاری آزمون هنر خوشنویسی ویژه عموم علاقه مندان کرده است.

قائمی اظهار کرد: آزمون سراسری انجمن خوشنویسان ایران همزمان با سراسر کشور روز 26 دی ماه جاری در مشهد برگزار می شود و علاقه مندان به هنر خوشنویسی در همه سنین از سطوح مقدماتی تا بزرگسالان در رشته های خط نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث و تحریری می توانند در این آزمون شرکت کنند. 

وی بیان کرد: علاقه مندان به شرکت در این آزمون تا پایان روز 23 دی ماه مهلت دارند طی تماس با شماره تلفن های 09385047353 و 37234894 در ساعات 9 تا 12 صبح ثبت نام خود را انجام دهند تا مشخصات آنان در سامانه ویژه انجمن خوشنویسان ایران ثبت شود. 

وی افزود: هزینه ثبت نام در این آزمون بین 150 تا 200 هزار ریال است و دانشجویان، فرهنگیان و اساتید دانشگاه برای ثبت نام از 10 درصد تخفیف انجمن خوشنویسان ایران بهره مند می شوند. 

قائمی گفت: شرکت کنندگانی که حد نصاب نمره را در این آزمون کسب کنند می توانند گواهینامه معتبر انجمن خوشنویسان ایران را دریافت نمایند.