Skip to Content

رهایی خوشنویسی از مهجوریت در گرو یاری حامیان هنر

رهایی خوشنویسی از مهجوریت در گرو یاری حامیان هنر

مسوول انجمن خوشنویسان ایران در مشهد گفت: هنر خوشنویسی به عنوان اصیل ترین و باقداست ترین هنر ایرانی از مهجوریت رنج می برد و نیازمند یاری دستگاه های متولی امور هنری برای احیا می باشد.

 

'حسین قائمی' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از زمانی که بشر نوشتن را آموخت هنر خوشنویسی نیز به منصه ظهور رسید و این هنر در ایران متمدن و با فرهنگ، تاریخ چند هزار ساله دارد. 

وی بیان کرد: با توجه به قداست هنر خوشنویسی و آمیختگی آن با کتاب مقدس مسلمانان انتظار می رفت به هنرهای ایرانی – اسلامی نظیر خوشنویسی اهمیت بیشتری داده شود اما این هنر نتوانست به جایگاه اصلی خود بازگردد.

وی اظهار کرد: هم اینک هنر خوشنویسی به لحاظ درجه اهمیت از دیدگاه متولیان هنر و رسانه ها در رده های پایین جدول هنرهای هفت گانه قرار گرفته و هنر نمایش در مقایسه با خوشنویسی به دلیل تبلیغات بیشتر رسانه ها طیف گسترده ای از مخاطبان و متقاضیان را جذب خود کرده است.

وی ادامه داد: انجمن خوشنویسان ایران معتبرترین و قدیمی ترین انجمن خوشنویسی در کشور است که نهادی انتفاعی و خودگردان در فعالیتهای آموزشی با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

قائمی گفت: در کنار این انجمن، انجمن خوشنویسان نوین نیز متولی آموزش هنر خوشنویسی در ایران است که در دولت پیشین اختلاف بین دو انجمن مزبور و دارای وجاهت قانونی، آموزش هنر خوشنویسی در کشور را دچار بحران کرد.

مسوول انجمن خوشنویسان ایران در مشهد گفت: متاسفانه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل اختلافات بین دو انجمن مزبور ضعیف بود و مشابه جریانی که برای خانه سینما اتفاق افتاد، دو انجمن خوشنویسی را درگیر کرد.

قائمی اظهار کرد: با پیگیری که انجمن خوشنویسان مشهد و چند نفر از اساتید تراز اول خوشنویسی مشهد و تهران انجام دادند اختلافات بین اساتید هنر خوشنویسی و متولیان دو انجمن مزبور برطرف شد.

وی با بیان اینکه انجمن خوشنویسان ایران به هنرجو پس از گذراندن پنج مرحله آموزش، مدرک رسمی معادل کارشناسی دانشگاه ارائه می کند، افزود: این انجمن با شهریه هنرجویان اداره می شود و هیچ منبع مالی کمکی ندارد.

قائمی درباره جایگاه خراسان رضوی در هنر خوشنویسی گفت: انجمن خوشنویسان ایران دارای یک شعبه در خراسان رضوی واقع در مشهد است که 500 هنرجو از سطوح مقدماتی تا پیشرفته مشغول آموزش در آن هستند. 

وی گفت: در خراسان رضوی 15 پیشکسوت هنر خوشنویسی، 25 خوشنویس فوق ممتاز و 250 خوشنویس ممتاز وجود دارد که این افراد دارای مدرک معتبر انجمن خوشنویسان ایران و عضو این انجمن هستند.

وی افزود: طی چند سال گذشته با همت انجمن خوشنویسان ایران در مشهد و بهره مندی از استادان تراز اول کشوری در کلاس های آموزشی، سطح انجمن ارتقا یافت و اکنون پس از تهران به لحاظ برخورداری از هنرمندان کوشا و اساتید خبره در جایگاه دوم کشوری در هنر خوشنویسی قرار دارد.

مسوول انجمن خوشنویسان ایران در مشهد گفت: از آنجا که اقشار مختلف مردم بعضا تمایل به یادگیری هنر خوشنویسی دارند اما از ساز و کار دریافت آموزش های لازم در این خصوص بی اطلاع هستند، این انجمن اقدام به برگزاری آزمون هنر خوشنویسی ویژه عموم علاقه مندان کرده است.

قائمی اظهار کرد: آزمون سراسری انجمن خوشنویسان ایران همزمان با سراسر کشور روز 26 دی ماه جاری در مشهد برگزار می شود و علاقه مندان به هنر خوشنویسی در همه سنین از سطوح مقدماتی تا بزرگسالان در رشته های خط نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث و تحریری می توانند در این آزمون شرکت کنند. 

وی بیان کرد: علاقه مندان به شرکت در این آزمون تا پایان روز 23 دی ماه مهلت دارند طی تماس با شماره تلفن های 09385047353 و 37234894 در ساعات 9 تا 12 صبح ثبت نام خود را انجام دهند تا مشخصات آنان در سامانه ویژه انجمن خوشنویسان ایران ثبت شود. 

وی افزود: هزینه ثبت نام در این آزمون بین 150 تا 200 هزار ریال است و دانشجویان، فرهنگیان و اساتید دانشگاه برای ثبت نام از 10 درصد تخفیف انجمن خوشنویسان ایران بهره مند می شوند. 

قائمی گفت: شرکت کنندگانی که حد نصاب نمره را در این آزمون کسب کنند می توانند گواهینامه معتبر انجمن خوشنویسان ایران را دریافت نمایند.