Skip to Content

روستای چنار شهرستان کلات

Loading the player...

روستاي چنار از توابع بخش زاوین شهرستان کلات،  در 60 کيلومتري شهرستان کلات و 90 کيلومتري مشهد قرار گرفته است.

این روستا در مسیر اصلی مشهد به کلات قرار دارد.
 روستاي چناراز سطح دريا، در حدود 1200متر ارتفاع دارد و از  غرب به رشته کوه هزار مسجد محدود مي‌شود. اين روستا، با اقليمي سرد و نيمه خشک، بهار و تابستاني گرم و زمستان‌هاي سردي دارد. 

جمعیت روستای چنار 800 خانوار و 4200نفراست.

 درآمد بيشتر مردم روستا از فعاليت‌هاي زراعت دیم و دامداري تأمين مي‌شود. جمعیت دامی این روستا هم بیش از 30هزار رأس دام سبک و سنگین است که بیشترین جمعیت دامی شهرستان را به خود اختصاص داد.

روستای چنار بعنوان بزرگترین روستای شهرستان کلات بعنوان  قطب دامداری شهرستان محسوب می شود که می تواند نقش مهمی در اشتغال و توسعه شهرستان ایفاء کند.

در فصل بهار  عشایر از قشلاق به سمت کوهستانهای اطراف چنار کوچ می‌کنند.

 محصولات متنوع دامی این روستا شامل;شیر، پنیر، کشک، کره وماست است. که در این بخش برای فروش این محصولات در مشهد برنامه  ریزی شده است. و هرساله حدود 40 هزار بره از این روستا تحویل کشارگاهای صنعتی مشهد می‌شود.

مهم‌ترين محصولات زراعي اين روستا شامل گندم، جوو در بعضی موارد کنجد و نخود است. اراضي زراعي روستا به شيوه  ديم کشت مي‌شوند.  

وجود کارگاههای مختلفی همچون بلوک زنی و نجاری شغلهای جدیدی را برای مردم این روستا ایجاد کرده است.

روستای چنار به عنوان روستای مدل توسعه در سال 93 انتخاب گردید

روستاي چناردر کوهپایه استقرار يافته و بافت مسکوني متمرکزي دارد. بيشتر خانه‌هاي روستا در 2طبقه با سقف مسطح و با در و پنجره‌هاي کوچک ساخته شده‌اند. شکل خانه‌ها و طراحي داخلي آن‌ها از نوع معيشت و فعاليت اقتصادي خانوار تأثير پذيرفته است. مصالح عمدة به کار رفته در ساخت اغلب خانه‌ها از آجر، خشت، گل، سيمان، تيرآهن و مانند آن است. سقف خانه‌هاي جديد با ایزوگام پوشانده شده است.
 سقف بناهاي قديمي کاهگلي مي‌باشد. در سالهای اخیر مردم به سمت پایین کوه پیشرفت  و با مصالح نوین ساختمان سازی کردند.وخانه ها از بافت سنتی خارج شد. 

مردم این روستا  کرد هستند و باهم خویشاوندی دارند که این امر موجب اتحاد مردم روستا شده است.