Skip to Content

رونمايي از صحيفه سجاديه کفعمي در مشهد

نسخه فاخری از صحیفه سجادیه به تالیف ابراهیم کفعمی در هفدهمین دوره نمایشگاه کتاب ناشران ایران در مشهد رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مراسم رونمایی از این اثر گفت: این نسخه از صحیفه سجادیه اثری بسیار ارزشمند و فاخر از معتبرترین نسخ صحیفه سجادیه است که بسیاری از بزرگان از جمله علامه مجلسی و شیخ بهایی آرزوی دیدن آن را داشتند.

سیدرضا امیری صالحی افزود: این نسخه که سالها پیش از کشور خارج شده بود در حوزه شبه قاره هند شناسایی شد.

او ادامه داد: این نسخه توسط شخصیت های فرهنگی ایران به قم منتقل و در نهایت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی چاپ و منتشر شد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: این نسخه به خواست استاندار خراسان رضوی با توجه به تقدس مشهدالرضا(ع)، رابطه دعا و نیایش و حضور در جوار بارگاه منور رضوی به مشهد منتقل و رونمایی شد.

ابراهیم بن علی کفعمی یکی از چهره های درخشان ادبیات دعانویسی تاریخ شیعه است که با تدوین دو مجموعه دعایی مهم به نامهای «البلدالامین» و «جنت الامان الباقیه و جنه الایمان الباقیه» در قرن نهم هجری خدمتی بزرگی به فرهنگ تشیع کرد.

کفعمی در سال 823 ه.ق در یکی از روستاهای لبنان به دنیا آمد و در سال 905 ه.ق درگذشت. او در طول زندگی 50 کتاب و رساله تالیف کرد که بیشترین آنها در موضوع دعا و ادب بود.

کفعمی در 18 سالگی از زادگاه خود لبنان برای زیارت مرقد امام رضا(ع) به مشهد سفر و به مدت 100 روز در این شهر اقامت کرد.

این نسخه از صحیفه سجادیه کفعمی که جزو نسخ قدیمی است به مدت 300 سال در هند نگهداری می شد

در مراسم رونمایی از این اثر که دیشب برگزار شد معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار خراسان رضوی و آیت الله سیدان از اساتید و علمای حوزه علمیه خراسان رضوی حضور داشتند.