Skip to Content

رونمایی از مستند 'قنات قصبه در گناباد

این قنات 2500سال پیش در زمان هخامنشیان برای تامین آب شرب ایجاد شده است و هم اکنون نیز آب مورد نیاز مردم منطقه را تامین میکند

 
به گزار ش خبر گزار ی صدا و سیما، کارگردان و تهیه کننده این فیلم گفت: در این مستند، نبوغ مهندسی حفاران ایرانی در 2500 سال پیش برای حفر قنات به تصویر کشیده شده است.
 سعید توکلی فر افزود: در این مستند 70 دقیقه ای نقش بسیار مهم قنات قصبه در تامین آب در مناطق کویری ایران به نمایش در امده است.
فرماندار گناباد هم تهیه فیلم مستند قنات قصبه را اقدامی ارزشمند برای معرفی قابلیتهای گردشگری و تاریخی گناباد در سطح ملی و جهانی اعلام کردو افزود: باید از ابزار فرهنگ و هنر برای تبیین مزیتها ی این اثر تاریخی بیش از پیش بهره گرفت.
محمدعلی نبی پور افزود: گروه ارزیاب سازمان یونسکو شهریور ماه گذشته از قنات قصبه گناباد بازدید کرد و مراحل نهایی ثبت دائمی و جهانی این اثر تاریخی اوایل سال آینده انجام می شود.
قنات قصبه در کوی شرقی گناباد با 33 کیلومتر طول، از یک رشته اصلی و شش رشته فرعی قنات تشکیل شده است که در مجموع 427 میله چاه دارد .
این قنات 2500سال پیش در زمان هخامنشیان برای تامین آب شرب ایجاد شده است و هم اکنون نیز آب مورد نیاز مردم منطقه را تامین میکند.