رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

رونمایی از نگاره اهدایی استاد فرشچیان در موزه آستان قدس رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

رونمایی از نگاره اهدایی استاد فرشچیان در موزه آستان قدس رضوی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، در این مراسم همچنین از قرآن کریم حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت رونمایی از نگاره اهدایی استاد فرشچیان در موزه آستان قدس رضویسیاه؛ اثر بی‌نظیر استاد داود زمانی آذر؛ هنرمند نقاش، مجسمه‌ ساز و شاعر تبریزی نیز رونمایی شد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ ها، موزه‌ ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت:  تابلوی بسیار نفیس عرش بر زمین به سبک نگارگری و با تکنیک اکریلیک بر روی مقوای بدون اسید پارسال توسط استاد فرشچیان خلق شد و  امسال به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.

محمد هادی زاهدی افزود: این تابلو بازگوکننده واقعه عاشورا و صحنه تأثرانگیز وداع حضرت زینب سلام الله علیها با پیکر مطهر امام حسین علیه السّلام در گودی قتلگاه است که سوگواری فرشتگان همراه با حضرت زینب سلام الله علیها محیطی غمبار را در آن به تصویر کشیده است.

او گفت: هر قسمت این تابلو، خود به‎ تنهایی یک تابلوی مجزا است که نقطه طلایی آن، در محل تلاقی حضرت زینب سلام الله علیها و پیکر مطهر حضرت امام حسین علیه السّلام است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ ها، موزه‌ ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: 17 اثر ارزشمند از استاد فرشچیان به همراه یک اثر اهدایی مربوط به خاندان ایشان در تالار اختصاصی آثار اهدایی محمود فرشچیان در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در معرض دید زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی قرار دارد.

زاهدی افزود: اثر رونمایی شده دیگر امروز  قرآن کریم حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت سیاه اثر استاد زمانی آذر است که از سوی رهبر معظم انقلاب به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.

او گفت: این اثر با سوزن گلدوزی حکاکی و با حدود 180 گرم پودر طلا در مدت 6 سال و چهار ماه  تزیین و در سال 93 ساخت اثر به پایان رسیده است.

علاقه مندان می‌توانند برای بازدید از این آثار ساعت 8 تا 12، به ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی  مراجعه کنند.