Skip to Content

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی خبر داد کاهش 9 درصدی صادرات خراسان رضوی/ هدر رفتن ارزش‌افزوده‌ با بی‌توجهی به بازار صادرات

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی از کاهش 9 درصدی صادرات در استان خبر داد و گفت: با توجه به درآمدزایی که صادرات برای کشور ایجاد می‌کند اگر به بازارهای صادراتی توجه نشود ارزش‌افزوده این بخش از دست می‌رود.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: با نهایی شدن برجام این گمان می‌رود که اقتصاد کشور با باز شدن درب‌های کشورهای خارجی شکوفا می‌شود اما باید توجه داشت زمانی شاهد رونق اقتصادی خواهیم بود که در روابط تجاری خود با سایر کشورها دقت لازم را داشته باشیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی ادامه داد: برای تعامل تجاری با سیار کشورها باید به این نکته توجه شود که در واردات، فقط مواد اولیه وارد کشور شود و برای تجارت خوب هنگامی که در ارتباط با واردات عقد قرارداد می‌شود مسائلی صادراتی نیز مطرح شود تا از این طریق یک تجارت دوطرفه داشته باشیم.

وی بیان کرد: در دوران پسابرجام شدیداً نیاز به توسعه صادراتی کشور داریم چون از این طریق علاوه بر درآمدزای و رونق واحدهای تولیدی، نام کشور ایران را در پهنه بزرگتری مطرح می‌کنیم.

روشنک با بیان اینکه با برداشته شدن تحریم‌ها کشورهای هدف صادراتی افزایش پیدا می‌کند و رشد مبادلات تجاری اتفاق می‌افتد، گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده تولید برای واحدهای تولیدی بسیار گران تمام می‌شود در نتیجه قدرت رقابت‌پذیری در بازارهای خارجی را ندارند و این در صورتی است که کیفیت کالاهای ایرانی بسیار بالاست.

رئیس کانون کارآفرینان برتر خراسان رضوی با اشاره به اینکه مشکلات موجود از وضعیت اقتصادی کشور سبب شد تا امسال میزان صادرات کاهش پیدا کند، گفت: صادرات در خراسان رضوی امسال 9 درصد کاهش یافت که در مقایسه با کشور بسیار کمتر بوده و در حقیقت همراهی سازمان صنعت، معدن و تجارت و استانداری خراسان رضوی سبب شد تا این بخش آسیب کمتری ببیند.

وی ادامه داد: از آنجا که کشور افغانستان و تاجیکستان بسترهای خوبی برای صادرات استان هستند اما عملاً داریم بازار صادراتی خود در این کشورها را از دست می‌دهیم به طوری که چین و ترکیه به رقبای جدی ما در این منطقه تبدیل شده‌اند.

روشنک تأکید کرد: برای حل مشکلات صادرکنندگان دولت باید در این زمینه با حمایت‌های خود و کاهش بوروکراسی اداری وارد شود وگرنه ممکن است در آینده لطمه‌های جدی به واحدهای تولیدی و اقتصاد صادراتی کشور وارد شود.