رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

زنده نگه داشتن موسیقی اصیل ایرانی در رسانه با برگزاری دوره آموزشی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

زنده نگه داشتن موسیقی اصیل ایرانی در رسانه با برگزاری دوره آموزشی

دوره آموزشی " کاربرد موسیقی ایرانی در رسانه" با هدف انتخاب و پخش موسیقی مناسب محلی براساس محتوای برنامه در مرکز خراسان رضوی برگزار شد.

در رسانه صدا و سیما بکارگیری فرهنگ و داشته های ایرانی به شدت مورد نیاز است. مبحث استفاده و شناخت موسیقی برای رسانۀ رادیو و تلویزیون، بیشتر به چارچوب مخاطب شناسی روی آورده شده و در این بین نشانه های ویژۀ هنری نهفته در موسیقی هر منطقه از یاد رفته است.
 
همچنین در حوزه موسیقی آنچه که تاکنون پدید آمده، لایه ای بنام "روساخت" است که خوب جلوه می کند اما در عین زیبایی فاقد درونمایه می باشد یا به درونمایه اصلی برنامه ربطی ندارد.
 
در این دوره آموزشی سعی بر این است که دستاندرکاران تولید در بخش های کرد نشین کشور با اساس و شاخه های متنوع موسیقی نواحی و اصول صحیح بکارگیری انواع موسیقی محلی در برنامه های رادیو و تلویزیونی آشنا شوند.
 
 
این دوره آموزشی به دلیل عدم آشنایی اکثر برنامه سازان با موسیقی اصیل مناطق مختلف ایرانی باحضور تهیه کنندهای رادیو و تلویزیون ، کارگردان تلویزیونی و ارزیاب برنامه صدا و سیما ،توسط مدرس دوره آقای هوشنگ جاوید تدریس می شود.
 
فراگیران در این دوره با موضوعات مختلف از جمله شناخت هفده شاخه ی موسیقی آیینی ، شناخت فرم، طنین و سکوت ، اصول بکارگیری حالت های موسیقی در تدوین برنامه ،آشنایی با نظام عروضی ، حرکت و حالت های موسیقی ونحوه انتخاب موسیقی مناسب در ژانر های مختلف برنامه های رادیویی و تلویزیونی آشنا می‏شوند.