سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

ساعت به وقت اوتیسم - تولیدات تلویزیون

 

 

برنامه های تلویزیون

ساعت به وقت اوتیسم

 

کارگردان: بیژن همدرسی

مجری طرح: جواد موّحدی

نویسنده: بیژن همدرسی

تصویربردار: سیّد خلیل موّحدی

صدابردار: علیّ مرادی

تدوین: مهدیّ بنارش

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

*ساعت به وقت اوتیسم*

 

مستند پزشکی و آموزشی *ساعت به وقت اتیسم* روایتگر مشکلات و مصائب خانواده‌های داری فرزند اتیسم  می‌باشد و در همین راستا این بیماری یا اختلال رشدی و علائم و نشانه‌های آن به مخاطب انتقال داده می‌شود.

هم زمان با *روز جهانی اویسم* (شنبه 12فروردین 96) مستند تأمّل برانگیز *ساعت به وقت اُتیسم* که در *شبکه استانی خراسان رضوی* و با مشارکت *اداره کل بهزیستی خراسان رضوی* و *بنیاد خیریه اوتیسم* تهیه شده است؛ در ساعت 18:00 بر روی آنتن می‌رود.

این مستند در ساعت 15:00 از *شبکه مستند* و در ساعت 16:40 از *شبکه شما* نیز پخش می‌شود.

اوتیسم یا درخودماندگی به انگلیسی Autism) نوعی اختلال رشدی) از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علّت اصلی آن ناشناخته ‌است. این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است. وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می‌سازد. در بعضی موارد رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری نیز دیده می‌شود. در این افراد حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) پاسخ‌های غیرمعمول به افراد، دل‌بستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می‌شود و ممکن است در حواس پنجگانه بینایی، شنوایی، بساوایی، بویایی و چشایی نیز حساسیت‌های غیر معمول دیده شود. هسته مرکزی اختلال در اوتیسم، اختلال در ارتباط است.

از هر ۶۰ تا ۷۰ تولد زنده در دنیا یک نفر مبتلا به اوتیسم است.است،کارشناسان زندگی ماشینی و عوامل ناشی از آن مانند استرس را در سیر صعودی ابتلا به این بیماری دخیل می‌دانند. نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهد زنانی که چاق و یا دیابتی هستند، در صورتی که باردار شوند، بیش از مادران سالم با احتمال تولد نوزاد اوتیسمی روبرو خواهند بود. گزارش‌هایی حاکی است که بیش از ۲۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به اوتیسم هستند.

امید شفاء و صحّت و عافیّت و سلامت در تمام شؤونات زندگی 

سال تولید: نوروز 1396


پربازدیدترین های تلویزیون

جدیدترین تولیدات تلویزیون