Skip to Content

سالانه30 میلیارد تومان صرف هزینه‌ تلفن واحدهای آموزشی می‌شود

سالانه30 میلیارد تومان صرف هزینه‌ تلفن واحدهای آموزشی می‌شود

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با طرح این سوال که چرا طرح‌های ما تاکنون نتوانسته ما را به کیفیت نزدیک کند و حتی دورتر کرده، گفت: 30 میلیارد تومان در سال فقط صرف هزینه‌های تلفن واحدهای آموزشی می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، سید محمد بطحایی امروز 11 دی‌ماه در مراسم گردهمایی مدیران آموزش و پرورش خراسان رضوی و خراسان شمالی که در مرکز رفاهی شماره 3 مشهد برگزار شد، با بیان اینکه ما همزمان با طراحی برنامه‌ها، منابع لازم را پیش‌بینی نمی‌کنیم، اظهار کرد: علی‌رغم اینکه در سال جاری بودجه اختصاص یافته دولت به آموزش و پرورش به میزان 21 درصد افزایش یافته، یعنی مجموعا 2000 میلیارد تومان، اما اگر تنها بخواهیم با این بودجه پاداش بازنشسته‌های سال گذشته و سال بعد را پرداخت کنیم دیگر هزینه‌ای به قسمت‌های حق‌التدریس، قراردادی‌ها، رفاهی‌ها، مدارس شبانه‌روزی و... نمی‌رسد.

 

بطحایی با بیان اینکه سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت در دوازده سال پیش به 15 درصد رسیده که بیشترین سهم را در سالهای اخیر داشته و کمترین میزان آن در سال 92 به 9 درصد رسیده‌است، گفت: در سال 94 این میزان به 10.8 رسیده است؛ اگر بخواهیم آموزش و پرورش را در خور نظام به جامعه بدهیم باید حدود 24 درصد از بودجه دولت به آن تعلق بگیرد.

 

وی افزود: اما این مملکت که فقط آموزش و پرورش ندارد و برنامه افزایش بودجه به زودی محقق نخواهد شد پس نباید تنها به دولت متکی باشیم.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بودجه تعیین شده سال 94 به نفت 72 دلاری و همچنین درصد افزایش سنواتی حقوق کارکنان که 14 درصد مفروض شده بستگی دارد که تمام اینها احتمالا تغییر خواهند کرد. پس با این فرض‌ها ممکن است حتی بودجه اختصاص یافته کاهش یابد.

 

بطحایی با بیان اینکه فردای این کشور و نظام امروز در کلاس مدرسه ما ترسیم می‌شود، گفت: چرا کشور ما که پشتوانه عظیم اسلامی دارد باید با چنین مسائل بسیار دسته پایین درگیر باشد مسائلی که در دیگر کشورها حل شده است؛ باید پاسخ این سوالات را که دادگاه‌ها چرا شلوغ است یا کلانتری‌ها چرا مشتری زیادی دارند؟ و چرا ناهنجاری‌های زیادی در خیابان دیده می‌شود را در آموزش و پرورش پیدا کرد.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: ما به عنوان یک رسالت می‌دانیم که به عنوان یک وظیفه باید بتوانیم آموزش و پرورش را ولو یک پله به سمت کیفیت پیش ببریم؛ زیرا ما تاکنون ضرر کم توجهی به آموزش و پرورش را دیده‌ایم و می‌بینیم.

وی افزود: نباید برای هزینه‌ها متکی به دولت باشیم؛ باید به فکر ارتقاء بهره‌وری باشیم؛ یعنی کاری کنیم که برنامه‌ها و طرح‌ها را با کاهش هزینه تمام شده خدمات انجام دهیم طوری که این کاهش به کیفیت آسیبی نزند بلکه آن را افزایش دهد.

 

بطحایی با بیان اینکه حدود 12 تا 13 درصد قیمت پشت کتاب‌های درسی صرف هزینه‌های انتقال آن می‌شود، گفت: آیا نباید فکری کنیم و روشی برای انتقال کتاب‌های درسی پیدا کنیم که هزینه کمتری ببرد و درآمد این کاهش را صرف افزایش کیفیت در قسمت های دیگر کنیم؟

 

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در طی چهار سال گذشته که سیستم اتوماسیون اداری مستقر شده مصرف کاغذ دو برابر شده است، افزود: در اعتبارات استان‌ها 92 درصد اعتبارات صرف هزینه پرسنلی می‌شود این ساختار بودجه ساختاری ناقص است و برای کاهش هزینه‌ها باید بهره وری را افزایش داد.

 

وی با بیان اینکه ورود به اصلاح روش‌ها و کاهش هزینه‌ها مشکلات بسیاری دارد و اولین گرفتاری آن مقاومت سازمانی است، عنوان کرد: طبیعی است که افراد اجازه نمی‌دهند به این سادگی روش‌ها را تغییر داد. پس باید در اصلاح روش‌ها و ارتقاء بهره‌وری سازمان و افراد نیز در ارتقاء آن مستقیما منتفع شوند.

 

در ادامه محمدرضا حیدری مسئول صندوق فرهنگیان خراسان رضوی خبر داد: تا پایان سال فروشگاه‌های خرید فرهنگیان با هدف فروش اجناس به صورت اقساطی و دارای تخفیف، در مشهد و شش شهرستان خراسان رضوی که بالاترین میزان کارکنان فرهنگیان را دارد راه اندازی می‌شود.

 

وی افزود: پروژه تفریحی- گردشگری با ظرفیت ده هزار هکتار که 25 میلیارد تومان درآن سرمایه گذاری شده است تا پایان سال عملیات ساخت و ساز را آغاز خواهد کرد.