رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

ستارگان خاک - تولیدات تلویزیون

 

 

برنامه های تلویزیون

ستارگان خاک

• تهیه کننده: مهدیّ شریفی

• نویسنده و کارگردان: رضا خیابانی

• تدوین: حسن هادی

• نورپردازی و تصویربرداری: گروه نورپردازان و تصویربرداران 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مستند *ستارگان خاک*

*سردار شهید ابوالفضل رفیعی*‌ در سال 1334 در روستای‌ سیج‌ مشهد مقدّس متولد شد و بعد از گذراندن مقطع تحصیلی راهنمایی در مدرسه خیرات‌ خان‌ مشهد، هفت‌ سال‌ به‌ تحصیل‌ علوم‌ دینی ‌مشغول شد و هم زمان در مبارزات علیه ‌رژیم‌ پهلوی‌ مشارکت میکرد.

*شهید ابوالفضل رفیعی*‌ از دنیا دل کنده بود و به دنبال پست و مقام‌های دنیوی نبود و زندگی ساده او مؤیّد این مطلب است. آن سردار شهید پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عضو و با شروع‌ جنگ‌ تحمیلی‌ به جبهه‌‌ها عازم شد و سرانجام در سمت جانشینی ‌فرماندهی‌ لشکر پنج نصر و فرمانده تیپ امام صادق علیه السّلام در تاریخ 12 اسفند سال 62 در منطقه عملیاتی خیبر به شهادت رسید.

از سال 1380 تاکنون پیکرهای مطهر 188 شهید گمنام دفاع مقدس در 64 منقطه خراسان رضوی دفن شده است.

*پیکر شهید رفیعی* به عنوان یکی از دو شهید گمنام تفحّص شده در تاریخ 12 اردیبهشت سال 90 در دانشگاه فردوسی مشهد به خاک سپرده شده بود که پس از 34 سال، چند روز پیش ـ  18 تیر ماه 1396 ـ با انجام آزمایش دی.ان.ای *پیکر مطهّر آن شهید دلاورلشکر اسلام*  شناسایی شد.

*ستارگان خاک* مستندی زیبا و تأمّل برانگیز درباره *آن شهید والا مقام* می‌باشد که در سیمای خراسان رضوی به تهیه‌ کنندگی آقای مهدیّ شریفی و کارگردانی آقای رضا خیابانی تولید شده است.

به مناسبت شناسایی *پیکر مطهّر آن شهید* در سه‌ شنبه  96/04/20 مراسمی در دانشگاه فردوسی مشهد و در محلّ دفن پیکر شهداء گمنام این دانشگاه با حضور خانواده بزرگوار شهید و عموم مردم برگزار شد.

 محمّد باقر قالیباف یادداشتی درباره *شهید ابوالفضل رفیعی* بدین مضمون منتشرکرد‌‌ه‌اند:

*ابوالفضل* یک طلبه رزمنده و عملیاتی بود. چندین بار مجروح شده بود، در جبهه‌های کردستان تا جنوب. در یکی از مجروحیت‌ها پشت *ابوالفضل* پر شده بود از ترکش‌های ریز که در سطح پوست متوقف شده بودند. گفتم *ابوالفضل* شانس آوردی که ترکش‌های عمیق نیست وگرنه آبکش شده بودی. برگشت و گفت من این طور شهید نمی‌شوم. من *ابوالفضل* هستم و قراری با خدا دارم. من باید برسم به فرات و علقمه.
گذشت تا شب عملیات خیبر. دم غروب در آب‌راه «شط علیّ» آماده حرکت شده بودیم که صدایم کرد و گفت ببین باقر، امشب شب رفتن من است. من امشب به فرات می‌رسم و موعد قرارم با خدا امشب است. گفتم شوخی نکن. گفت مطمئنم که ما دیگر همدیگر را در این دنیا نخواهیم دید. همدیگر را محکم در آغوش گرفتیم. با لبخند گفت من بچّه دارم امّا خیلی دوست داشتم پسر دیگری می‌داشتم و نامش را الیاس می‌گذاشتم. به من قول بده که اگر بچّه اوّلت پسر بود، نامش را الیاس بگذاری. قول دادم و رفت.

*ابوالفضل* درست می‌گفت. آن شب آخرین دیدار ما در این دنیا بود. تا فرات رفت و برنگشت. من به قولم عمل کردم و نام پسر اوّلم را الیاس گذاشتم.

سال‌ها گذشت تا دوباره پیدایش کردیم. *شهید ابوالفضل رفیعی* معاون فرمانده لشکر ۵ نصر، که *پیکر مطهّرش* به عنوان شهید گمنام در دانشگاه فردوسی مشهد به خاک سپرده شده بود، حالا شناسایی شده. خوشا به سعادت او که مجاهدت، شهادت، گمنامی و غربت را چشید و در قرب الهی متنعم است.

درجاتشان متعالی

سال تولید: 1396