Skip to Content

سرمشق

Loading the player...

 

مستند «سرمشق» ویژه چهلمین روز در گذشت آیت الله واعظ طبسی  تولیت آستان قدس رضوی  تهیه شده در سیمای خراسان رضوی  است.
در این مستند که به تهیه کنندگی علی اصغر امیری نسب تهیه و تولید شده است پیرامون زندگی، شخصیت  و فعالیت های  مجاهد نستوه آیت الله واعظ طبسی، با شخصیت  ها و رجال سیاسی و مذهبی  کشور  مانند  آیت الله علم الهدی، محسن  رضایی  و معاون اول رئیس جمهور گفتگو می شود .

آیت الله عباس واعظ طبسی در بهمن ۱۳۱۴ در خانواده‌ای روحانی دیده به جهان گشود. مادرش زنی متقی و پرهیزکار بود و پدرش حاج شیخ غلامرضا واعظ طبسی از مشهورترین واعظان عصر و مبلغان اسلامی آن دوره بود که آوازه منبرهای پرشورش در سراسر جهان تشیع پیچیده بود.

این خطیب توانا یک سال بعد از تولد فرزند در راه سفر به تهران به قصد برپایی منابر افشاگرانه بر علیه حکومت تازه تاسیس رضاخانی، دار فانی را وداع گفت به گونه ای که به دلالت بسیاری از علمای آن روزگار او را به شهادت رساندند.
آیت الله واعظ طبسی تحصیل دانش را در مشهد آغاز و تا سطح دبیرستان در مدارس جدید ادامه داد، اما شور و اشتیاق تحصیل علوم دینی و علاقه به دروس حوزوی باعث شد که با وجود کسب موفقیت های فراوان، به حوزه روی آورد. وی در حوزه علمیه مشهد از محضر اساتیدی همچون مرحوم ادیب نیشابوری (ادیب ثانی)، حاج آقا مدرس یزدی، حاج شیخ مجتبی قزوینی، حاج شیخ هاشم قزوینی و مراجع عالی قدری همچون آیت الله میلانی کسب فیض کرد.

آیه الله واعظ طبسی سال ۱۳۴۴ پس از یک سلسله سخنرانی در رفسنجان بار دیگر ممنوع المنبر شد. او در ا ین سال ها با دیگر یاران انقلاب همچون شهید باهنر ، شهید مطهری، شهید بهشتی و ... آشنا شد و در سایه راهنمایی های امام خمینی(ره) به همراه دیگر روحانیان مبارز، کوشید زمینه شکل گیری تحولی اساسی در قالب انقلاب اسلامی را فراهم کند.

با پیروزی نهضت اسلامی در بهمن ۱۳۵۷، امام خمینی(ره) که نسبت به دستگاه مقدس امام رضا(ع) حساسیتی فوق العاده داشتند، در نخستین احکامی که صادر فرمودند، سرپرستی آستان مقدس و ملکوتی ثامن الحجج(ع) را به آیت الله واعظ طبسی سپرده و دو سال بعد با توجه به سوابق وکارنامه درخشان ایشان در مدت زمان سرپرستی و تلاشهای صورت گرفته، حضرت آیت الله واعظ طبسی را طی حکمی درمورخ 15 فروردین ماه 1359 به سمت تولیت آستان قدس رضوی منصوب نمودند. پس از رحلت آن بزرگوار، این حکم از سوى حضرت آیت الله العظمى خامنه اى رهبر معظم انقلاب اسلامى و ولى امر امت اسلام تأیید شد.

سرانجام پس از سال ها خدمت بی دریغ در آستان نورانی حضرت رضا(ع) آیت الله واعظ طبسی؛ یار دیرین امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و مجاهد خستگی ناپذیر انقلاب اسلامی در 14 اسفندماه 1394 دار فانی را وداع گفت و به دیدار معبود شتافت.
حضرت آیت الله واعظ طبسی ظهر روز جمعه 7 اسفند، پس از حضور در شعبه اخذ رای مستقر در صحن آزادی حرم مطهر رضوی و شرکت در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در منزل دچار مشکلات تنفسی شده و در پی آن به بیمارستان امام رضا(ع) منتقل گردید. این عالم ربانی سرانجام پس از 80 سال عمر بابرکت در سحرگاه جمعه 14 اسفندماه 1394 دار فانی را وداع گفت.

این مستند به مدت30 دقیقه در دو قسمت از سیمای خراسان رضوی پخش شد

سال تولید: 1395

 

نویسنده،تهیه کننده و کارگردان : علی اصغر امیری نسب

پژوهشگر : شیرین بخشی

مدیر تولید: خلیل جوان

تدوین و صدا گذاری : محمد تأمینی

صدابردار : مهدی تورانی

مدیر تصویر و نورپردازی : محمود تورانی

تصویربرداران : حسین مزینانی و هانی رونق افشار

ناظر کیفی : مسعود قرایی