Skip to Content

سرپرست اداره‌کل روابط عمومی آستان قدس رضوی: وقف عاملی تاثیرگذار در رونق اقتصادی جامعه است

سرپرست اداره‌کل روابط عمومی آستان قدس رضوی در افتتاحیه آیین پاسداشت واقفان و دست‌اندرکاران امور وقف آستان قدس رضوی گفت: وقف عاملی تاثیرگذار در رونق اقتصادی جامعه است.

به گزارش فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، سید احمد هاشم‌آبادی ضمن خیرمقدم به واقفان آستان قدس رضوی، دست‌اندرکاران امور وقف آستان قدس رضوی و معاونان، مشاوران و مدیران سازمان مرکزی و مؤسسات فرهنگی و اقتصادی این آستان مقدس گفت: واقفان خیراندیش کسانی هستند که نیت خیر و سرمایه این جهانی خود را در راه رضای خدا و ارادت به امام هشتم (ع) جاودانه کردند.

وی تصریح کرد: سنت حسنه وقف، از جمله راه‌های روشن وصول به قرب الهی است که در سنت و سیره پیامبر بزرگوار ما و اهل بیت شریف ایشان جایگاه ویژه‌ای دارد و برگزاری چنین همایش‌ها و گردهمایی‌ها نیز خود گامی در راستای ترویج این سنت ارزشمند است.

هاشم‌آبادی با بیان این مطلب که وقف یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین منابعی است که می‌تواند اقتصاد یک جامعه را رونق بخشد، افزود: سنت حسنه وقف در اقتصاد یک جامعه می‌تواند ثروت را تعدیل و از جریان ثروت‌اندوزی جلوگیری کند و نیازمندان جامعه را به کفاف و خودکفایی برساند.

سرپرست اداره‌کل روابط عمومی آستان قدس رضوی در ادامه با قرائت فرازهایی از سخنان تولیت آستان قدس رضوی در خصوص مسئولیت متولیان موقوفات گفت: آیت‌الله واعظ طبسی می‌گوید «متولیان موقوفات بر اساس شرع و قانون موظفند وجب به وجب اراضی موقوفات را حفاظت و آن را درست مدیریت کنند؛ چون این‌ها اموال کسانی است که متولیان را امین دانسته‌اند و آنها را به رعایت وظایف انسانی و اخلاقی موظف کردند که این اموال را به نفع موقوفُ علیهم به کار گرفته و رشد دهند.»

وی تأکید کرد: آستان قدس رضوی از دیرباز بر پایه این سنت حسنه، توفیق خدمت‌گزاری به زائران و ارادتمندان حضرت را یافته است. گرچه در دوران مختلف، گاهی حاکمان بی‌کفایت دست تاراج بر اموال و موقوفات حضرت گشودند، اما با طلوع خورشید انقلاب اسلامی در ایران و با نگاه حکیمانه و دقت نظر ویژه امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و با درایت و بلندنگری تولیت آستان قدس رضوی، آیت‌الله واعظ طبسی و همت خادمان حضرت در این آستان مقدس، دوران جدیدی از خدمت و شکوفایی موقوفات در این حریم آغاز شد.