Skip to Content

سمنان در ردیف پنج استان برتر تولید کننده گیلاس کشور

بیشترین سطح زیر کشت گیلاس این استان مربوط به شهرستان شاهرود با حدود 370 هکتار و تولید بیش از سه هزار و 600 تن است.

سمنان در ردیف پنج استان برتر تولید کننده گیلاس کشور
به گزارش باشگاه خبرنگاران ، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از قرار داشتن این استان در بین پنج استان برتر کشور در متوسط تولید گیلاس در واحد سطح خبر داد و گفت: سطح زیر کشت گیلاس در این استان بیش از 700 هکتار است که 545 هکتار آن بارور و مابقی نهال است و نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد دارد.

لطف ا... رضائی افزود: میزان تولید سال گذشته گیلاس در این استان بیش از پنج هزار و 700 تن بوده است و برآورد می شود برداشت امسال نسبت به سال گذشته از دو درصد رشد برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه به طور متوسط از هر هکتار بیش از 9 تن گیلاس برداشت می شود افزود: بیشترین سطح زیر کشت گیلاس این استان مربوط به شهرستان شاهرود با حدود 370 هکتار و تولید بیش از سه هزار و 600 تن است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان ارقام موجود گیلاس در استان سمنان را شامل تک دانه مشهد، سیاه مشهد و شیشه ای مشهد بیان کرد و گفت: زمان برداشت گیلاس در این استان از اوایل خرداد تا اواخر تیر است.

رضائی افزود: ورود ارقام تجاری جدید در سالهای اخیر به استان، دیر گل بودن در بهار و مقاومت در برابر سرمای بهاره، ارزش غذایی و دارویی موجب استقبال و توجه بیشتر به این محصول شده است.وی در خصوص حمایت از توسعه باغات گفت: از محل اعتبارات یارانه ای، اعتبارات عمرانی استانی و ملی، کمک های فنی و اعتباری و تسهیلات طرح توسعه بخش کشاورزی حمایت های لازم صورت می گیرد و در خصوص گیلاس طی دو سال گذشته دو هزار اصله پایه رویشی کزیلا که مقاومت نسبی به شرایط نامساعد و شوری خاک و نیز کم آبی دارد از کشور ایتالیا وارد و برای تکثیر ارقام مناسب در اختیار تولید کنندگان نهال قرار گرفته است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: گیلاس یکی از محصولات مهم  باغبانی در دنیا است و اهمیت درخت گیلاس نه تنها به عنوان اولین محصولات تولیدی در اواخر فصل بهار محسوب می شود بلکه به دلیل ارزش غذایی بالای آن و منبع سرشار از عناصر معدنی نظیر کلسیم، پتاسیم و منیزیم مورد توجه قرار دارد.

مطالعات نشان می دهد که وجود شرایط بسیار متنوع اقلیمی و تنوع وسیع آب و هوایی در مناطق مختلف کشور امکانات خوبی برای تولید گیلاس فراهم کرده است بطوری که ایران جزء سه کشور اول تولید کننده گیلاس در جهان است.

استان سمنان یکی از استانهای تولید کننده محصولات باغی است و قریب 40 هزار هکتار باغ در این استان وجود دارد که انواع زردآلو، گیلاس، آلبالو، سیب، آلو و ... از مهمترین تولیدات باغی این استان به شمار می رود./ب

Authors: باشگاه خبرنگاران