Skip to Content

سمینار ملی مدیریت پسماند شهری در مشهد آغاز شد

سمینار ملی مدیریت پسماند شهری در مشهد آغاز شد

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهری شهرداری مشهد در افتتاحیه این سمینار اظهار داشت: این سمینار برای اولین بار در ایران و با هدف آشنایی با آخرین دستاوردها و تکنولوژی روز دنیا در حوزه مدیریت پسماند و بومی سازی این دستاوردها با قابلیتهای اقلیمی کشور برگزار می شود.

خلیل الله کاظمی با بیان اینکه ثبات مدیریتی یکی از چالشهای حوزه مدیریت پسماند در کشور است، افزود: تا کنون میلیاردها ریال سرمایه گذاری در حوزه مدیریت پسماند در کشور صورت گرفته است ولی این سرمایه گذاری بازخورد مطلوبی نداشته است.

وی ادامه داد: عدم شناخت از نحوه مدیریت صحیح پسماند در شهرها از مراحل ابتدایی نظیر جمع آور و تفکیک تا مرحله پسماند، مهمترین آفتهای این حوزه است .

کاظمی با اشاره به اینکه سالانه حدود 38 هزار تن زباله شهری در کشور تولید می شود، گفت: بالغ بر 912 میلیارد تومان در سال برای دفع این میزان در شرایط غیر بهداشتی هزینه می شود.

وی افزود: برگزاری این کارگاه آموزشی با مشارکت دفتر همکاری های ژاپن که دارای تجارب بسیار و تخصص در این حوزه هستند، می تواند فرصتی برای بومی سازی دستاوردهای روز این حوزه باشد.

نماینده دفتر همکاری های بین المللی ژاپن در ایران هم در این مراسم اظهار داشت: دفتر همکاری های بین المللی ژاپن علاوه بر ارایه این آموزش ها در حوزه پسماند، در زمینه طرح ها و پروژه های دیگر زیست محیطی نظیر حفظ تالاب ها و جنگل ها در مشهد فعالیت می کند.

ˈتاکیوچی یاستوˈ افزود: هدف از برپایی این سمینارها و کارگاههای آموزشی، بهبود شرایط دفع و تصفیه پسماند در ایران مطابق با تکنولوژی های روز دنیاست.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که سمینار مدیریت پسماند نقطه عطفی برای پیشرفت و تحقق اهداف در حوزه مدیریت پسماند در ایران باشد.

این کارگاه آموزشی با مشارکت سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، دفتر همکاری های بین المللی ژاپن (Jica) شهرداری مشهد و مدیریت پسماند شهرداری مشهد به مدت سه روز ادامه دارد.