سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

سنگ، کاغذ، قیچی - تولیدات رادیو

 

 

برنامه های رادیو

سنگ، کاغذ، قیچی

تهیه کننده : طیبه تناکی

گویندگان : فرشته ثابت ، آیدا کوهستانی ، سجاد دائمی ، ساسان خادم

آیتم خوان : زهرا بزرگی

نویسنده نمایش : فرشته ثابت

نویسنده متن : نوید مهرآمیز

بازیگران : فرشته ثابت ریحانه شادمان

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

*سنگ، کاغذ، قیچی*

 

تابستان یعنی هوای گرم، یعنی روشن شدن کولرها و پنکه‌ها، یعنی تفریح و استراحت، یعنی تعطیلی مدرسه‌ها، یعنی سفر و... تابستان یعنی گذراندن روزهای طولانی زیر آفتاب داغ. انگار روزهای طولانی تابستان با بقیه روزها و ماه‌ها فرق دارد؛ نه فقط برای دانش‌آموزان که برای تمام افراد، همه آنهایی که برای سه ماه تابستان برنامه‌های متفاوتی طرح می‌کنند و می‌خواهند این فصل را به شکل دیگری بگذرانند.

تابستان برای دانش‌آموزان اما رنگ و بوی دیگری دارد؛ آن‌ها تابستان را طور دیگری معنا می‌کنند و می‌دانند تابستان یعنی تعطیلی درس و مدرسه، یعنی فراغت و بیکاری حالا در این روزهای تعطیل چکار باید کرد؟ این اولین پرسشی است که معمولاً به ذهن پدرها، مادرها و بچه‌ها می‌رسد، پس از آن هم گاهی تمام اعضای خانواده همراه با هم بدرستی برای گذراندن یک تابستان پربار برنامه‌ریزی می‌کنند و متاسفانه گاهی هم سه ماه تعطیلات تابستان به بطالت می‌گذرد.

در حالی که مسلماً با داشتن یک برنامه دقیق و حساب‌شده می‌توان به بهترین شکل ممکن از این روزهای تعطیل استفاده کرد، البته برنامه‌ریزی و استفاده کردن از روزهای تعطیل تابستان به هیچ وجه به معنای ثبت‌نام در ده‌ها کلاس درسی مختلف یا شرکت در چندین و چند کلاس ورزشی متفاوت نیست، بلکه همه چیز باید در کنار هم، بدرستی و به میزان مشخص در نظر گرفته شود؛ همان‌قدر که ورزش و تقویت درس‌ها مهم است، استراحت و تفریح هم می‌تواند در بهبود عملکرد دانش‌آموزان تأثیر بگذارد. یکی از این تفریحات گوش دادن به برنامه سنگ، کاغذ، قیچی از صدای خراسان رضوی است.

  بخش‌های این برنامه به شرح زیر است:

 خبرهای تازه و به روز در حوزه ورزشی، هنری و علمی در مقطع نوجوان

 گزارش از طرح اوقات فراغت/ معرّفی کلاس‌های اوقات فراغت و آموزش مهارت‌های زندگی/ رشد اخلاقی و  رفتاری/ معرّفی کتاب برای نوجوان

 متن برنامه و  پیامک

 به روز باشید: اطلاع رسانی در مورد اتفاقات و کشفیتات جدید علمی

 آموزش مهارت‌های زندگی توسط کارشناسآموزش مشاغل خانگی و مهارت‌های شغلی، معرّفی مشاغل جدید،  اشتغال تابستانه‌ دانش‌آموزان و آشنایی با مشاغل برای گزینش شغل مناسب در آینده/ آموزش و یادآوری بازی‌های  محلّی و جدید  استانی/ آشنایی با بازی‌های  کامپییوتری جدید ایرانی/ اطّلاعات عمومی و آگاهی از تکنولوژی روز/  آموزش حلّ  مسأله/ معرّفی رشته‌های  ورزشی و فوائد ورزش 

این برنامه با هدف ایجاد نشاط معنوی در نوجوانان و بالابردن سطح آگاهی نوجوانان در مورد مهارت های زندگی ، معرفی تفریحات سالم و آموزنده معرفی نهادهای آموزشی سالم و معتبر در شهر بالابردن اطلاعات عمومی علاقمند کردن نوجوانان به فرهنگ عمومی در فصل تابستان ( اوقات فراغت ) برای نوجوانان تهیه و پخش می شود.

 

سال تولید: 1398