رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

سهم 96 درصدی مردان در تامین خون خراسان رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

سهم 96 درصدی مردان در تامین خون خراسان رضوی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، دکتر حمیدرضا اسلامی امروز در نشست خبری افزود: مردان سهم 96 درصدی در تامین خون خراسان رضوی دارندسهم زنان در تامین خون استان خراسان رضوی به دلیل باورهای غلط رایج، فقط چهار درصد است.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی گفت: در حال حاضر 52 درصد از اهداکنندگان خون در خراسان رضوی مستمر هستند، یعنی در سال حداقل دو نوبت خون خود را اهدا می کنند.
به گفته وی، سیاست های انتقال خون کشور این است که بر تعداد اهدا کنندگان مستمر افزوده شود و از اهدا کنندگان بار اول کاسته گردد که تحقق این هدف طی سالهای گذشته موفق آمیز بوده است.
اسلامی افزود: سال گذشته ازبیش از 183 هزار مراجعه کننده برای اهدای خون درخراسان رضوی، حدود 138 هزار نفر خون گیری انجام شد و حدود 25 درصد از آنان شرایط خون گیری را بدنبال معاینات اولیه نداشته اند.
وی ادامه داد: در دو ماهه اول امسال بیش از 32 هزار نفر به پایگاههای اهدای خون در خراسان رضوی مراجعه کرده اند که حدود 26 هزار نفر موفق به اهدای خون شده اند.
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی در ادامه از رشد 12 درصدی میزان اهدای خون و رشد 15 درصدی اهدا کنندگان مستمر خون در دو ماه ابتدای امسال در خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: در سال گذشته افزون بر 332 هزار کیسه خون و فراورده‌های خونی در خراسان رضوی تولید شده است که بیش از 68 هزار کیسه خون از این میزان پلاسما بوده است که برای تولید داروهای بیماران هموفیلی و تالاسمی به کشور آلمان ارسال شده است.
به گفته وی، اکنون نیمی از داروهای بیماران هموفیلی و تالاسمی کشورمان از پلاسمای تولید داخل کشور تولید می شود.
اسلامی با بیان اینکه انتقال خون خراسان رضوی تامین خون 58 بیمارستان در استان را بر عهده دارد، افزود: 81 درصد از خون تولیدی به بیمارستان های دولتی و 19 درصد به بیمارستان‌های خصوصی و خیریه استان ارسال شده است.
او با اشاره به روز ملی اهدای خون در 24 خردادماه گفت: به پیشنهاد انتقال خون خراسان رضوی روزهای 13 تا 23 خردادماه، دهه کریمانه اهدای خون نامگذاری شده است و انتقال خون استان در این ایام برنامه های ویژه ای را اجرا خواهد کرد.
وی با بیان اینکه در ایامی از سال مانند ماه مبارک رمضان ذخایر خونی در خراسان رضوی و کشور کاهش می یابد، افزود: دهه اهدای خون کریمانه به مناسبت نام کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام در ایام مبارک رمضان تعریف شده است.
وی ادامه داد: این اقدام نقش مهمی در رفع کمبود ذخایر خونی در ماه مبارک رمضان خواهد داشت که بناست این طرح طی سالهای آتی در سطح کشور اجرا شود.