Skip to Content

شاگرد اول زندگی

Loading the player...

*بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ*

 

وَ قَضَى رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا

سوره مبارکه الإسراء آیه شریفه 23/ جزء ۱۵

*نمایش رادیویی شاگرد اوّل زندگی*

و پروردگار تو مقرر كرد كه جز او را مپرستيد و به پدر و مادر خود احسان كنيد اگر يكى از آن دو يا هر دو در كنار تو به سالخوردگى رسيدند به آنها حتى اوف مگو و به آنان پرخاش مكن و با آنها سخنى شايسته بگوى

و خدای تو حکم فرموده که، هیچ کس را جز او نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید اگر هر دو یا یکی از آنها به پیری برسند (که موجب رنج و زحمت باشند) زنهار کلمه ای که رنجیده خاطر شوند مگو و کم‌ترین آزار به آنان مرسان و با ایشان با احترام و بزرگوارانه سخن بگو.

و همیشه پر و بال تواضع و تکریم را با کمال مهربانی نزدشان بگستران و بگو: پروردگارا، به پدر و مادرم رحمت و مهربانی فرما، آنگونه که آنان مرا در کوچکی تربیت کردند.

گرچه هستی ما از خداست، لیکن سبب زندگی و وجود ما، پدر و مادر است و ما شاخه‌ای از وجود این دو عزیزیم و میوه‌ای از بوستان محبت و تربیت و مهر و عاطفه بی‌نظیر پدر و مادریم.

انسانیت و اخلاق ایجاب می‌کند که پاسدار این دو گوهر باشیم و در حال حیاتشان از نیکی و احسان و پس از مرگشان از صدقات و یاد نیک غفلت نکنیم. ما امتداد وجودی والدین خودیم و فرزندان ما تداوم وجود مایند، چگونگی برخورد ما با پدر و مادر و احترام و نیکی ما به آنان سبب می شود: که فرزندان ما نیز در نسل آینده، حق شناس و قدردان و نیکوکار به بار آیند. فرزندان ما همانگونه خواهند بود که ما با والدین خویش رفتار می‌کنیم.

باری ... ادای حق والدین و انجام سپاس زحمات آنان نیز مانند حق خدا و شکر نعمت‌هایش از عهده توانائی ما خارج است و تنها باید زبان به عجز بگشائیم و بال تواضع و فروتنی به زیر پای آن دو فرشته بگستریم.

با این حال، توجّه به مقام پدر و مادر و شناخت قدر و منزلت آنان نزد خداوند، زمینه ادای بخشی از حقّ بزرگ آنان را فراهم می‌سازد.

*نمایش شاگرد اوّل زندگی* واگویی فراموشکاری انسان به ظاهر موفّقی است که وقتی به قدرت و موقعیّت می‌رسد؛ دوران عجز و کوچکی خویش را از یاد می‌برد و پدر و مادر و زحمات طاقت فرسای آنان را فراموش می‌کند، و چه ناسپاسی و کفرانی بدتر از این؟

اویی که در کلاس‌های درس شاگرد اوّل هست و رتبه اوّل را کسب می‌کند و در بزرگ سالی نیز از بهترین معلّم‌ها می باشد ولی ...

توفیق الهی یارمان باد که از نیکوکاران به پدر و مادر خویش به حساب آئیم چرا که رضایت خدا در رضایت آنان است.

خدایا! ما را قدردان زحمات پدر و مادر بگردان.

خدایا! ما را به تربیت نسلی با ایمان و حق شناس و پاکدل و نیکوکار موفّق بدار

**************

برید از باغ بان گل بپرسید وای/ چرا بلبل به صید گل نیومد

آخ سه په روزه که بوی گل نیومد وای/ صدای چه چه بلبل نیومد

برید از باغ بان گل بپرسید وای/ چرا بلبل به صید گل نیومد

چراغ خونه‌ام خاموش و سرده/ دلم از دوری تو پر ز درده

از اون روزی که رفتی چی کشیدم یار/ غم دوری تو با مو چکرده

از اون روزی که رفتی چی کشیدم یار/ غم دوری تو با مو چکرده

سه په روزه که بوی گل نیومد وای/ صدای چه چه بلبل نیومد

برید از باغ بان گل بپرسید وای/ چرا بلبل به صید گل نیومد

تاریخ تولید: 1395

 

نویسنده: آقای عبّاس طاهری

تهیه کنندده: آقای حبیب شهسوارپور

هنرمندان به ترتیب اجرای نقش: خانم مینا فرازمندی، خانم الهه پژوهی، آقای جمال بیگ زاده، آقای علیّ اصغر رمضان زاده، خانم اکرم مولانژاد، خانم ساخل اعلمی، آقای عبّاس طاهری، آقای جواد احمدی، خانم شاه پسند طاهری

با شرکت و کارگردانی: آقای رضا رضاپور

گوینده: آقای علیّ اصغر رمضان زاده

صدابردار: آقای حبیب شهسوارپور