Skip to Content

شعر دفاع مقدس در دهه ۹۰ دارای گفتمان جدیدی است

شعر دفاع مقدس در دهه ۹۰ دارای گفتمان جدیدی است

شاعر دفاع مقدس گفت: شعر دفاع مقدس در دهه ۹۰ دارای گفتمان جدیدی است.
منیژه درتومیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار کرد: احساس می‌کنم شهدای ما به شدت غریب بوده‌اند و امروز هم در میان مردم و در جامعه غریب هستند، آنها هیچ چشم‌داشتی نداشتند و تنها برای اعتقادات خود و دفاع از میهن اسلامی شهید شدند و چیزی از مردم نخواستند و در ازای چیزی که نخواستند جان خود را فدا کردند.

درتومیان عنوان کرد: به نظرم در شرایط فعلی کمتر خانواده‌ای از شهدا است که آزرده خاطر نباشد و این به همین دلیل است که متأسفانه با وجود این که ما بر اهمیت زنده نگه داشتن راه شهدا تأکید می‌کنیم بخش عمده‌ای از آنچه شهدا مورد نظر داشتند در دست فراموشی است.

وی افزود: شاعران نسل اول ما در دفاع مقدس که در بهبوهه جنگ به این ادبیات پرداختند شعرشان بیشتر حالتی شعارگونه دارد و ما کمتر در آن آثار شاهد کارهایی هستیم که به لحاظ زیبایی‌شناختی پرداخته شده باشد و این امر به دلیل این بود که لازمه آن زمان این بود که شعرها بیشتر حالتی حماسی داشته باشد.

درتومیان خاطرنشان کرد: پس از نخستین نسلی که به شعر دفاع مقدس پرداخت و حالتی حماسی را در شعر ایجاد کرد نسل بعدی به طور جدی‌تر به محتوا و شکل این نوع از شعر توجه کرد و پس از آن شاهد این هستیم که اشعار با محتوایی پیچیده‌تر سروده شد.

این شاعر مشهدی با اشاره به اهمیت نقش پیشروان شعر دفاع مقدس گفت: پس از پایان جنگ شاهد این هستیم که شعر دفاع مقدس به مضامینی می‌پردازد که متنوع‌تر است و این فضا به تدریج در شعر کشور فضایی رقابتی ایجاد کرد.

درتومیان عنوان کرد: روند شعر دفاع مقدس پس از جنگ به سمتی رفت که تعدادی از شاعران که به هیچ عنوان در این ادبیات حضور نداشتند و حتی نسلی که جنگ را تجربه نکرده‌ بود به شعر در این موضوع بپردازد و بسیاری از این اشعار به لحاظ غنای ادبی از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

وی افزود: البته تقلید در شعر دفاع مقدس از مواردی است که سبب شده است این نوع از ادبیات تا حدود زیادی دچار تکرار شود تعداد زیادی از اشعار متأسفانه کپی‌برداری می‌شود.

این خواهر شهید و شاعر دفاع مقدس خاطرنشان کرد: متأسفانه متأثر از این فضا خلاقیت تا حدود زیادی در شعر دفاع مقدس کم شده است و با این وجود شاعرانی داریم که با وجود این که از نسل جنگ نیستند در این زمینه خوب به شعر دفاع مقدس پرداخته‌اند.

درتومیان عنوان کرد: بین شاعران دهه 70 با دهه 90 در شعر دفاع مقدس تفاوت‌هایی وجود دارد و در مورد خودم باید بگویم که به واسطه این که خود خواهر شهید بودم شعرم بیشتر حالتی حسی و عاطفی دارد در حالی که ادبیات دفاع مقدس امروز با منطق بیشتری به شهدا و موضوعات پیرامون دفاع مقدس می‌پردازد و من وقتی این اشعار برخاسته از منطق و مطالعه را می‌شنوم بسیار لذت می‌برم.

وی تصریح کرد: ما سال‌ها در مورد خود شهید شعر می‌گفتیم و پس از گذشت سال‌ها که بچه‌های شهدا بزرگ شدند شعر دفاع مقدس در برخی جهات از شهدا به سمت خانواده‌های آنان و به طور خاص فرزندان آنان سوق پیدا کرد.