Skip to Content

شکمی که در تب و تاب زیبایی فراموش شد.

تا صحبت از شکم میشود همه یاد خوردن میفتند اما واقعیت این است که این قسمت از بدن بسیار با اهمیت تر از آنی هست که ما فکر می کنیم.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان خراسان رضوی ، یجورایی میتوان گفت از همان ابتدا همراه ما بوده است چرا که همزمان با تولید سلول های مغزی شکم و احشائ داخلی آن بوجود آمدند تا سیر تکامل طی شود.

پس آنقدر با اهمیت هست که اگر به آن پادشاه بدن یا قلب دوم نمیگویند، اسمش را بتوان حفره طلایی یا محفظه ارتباطی گذاشت که به ما جان داد

اما حالا در هیاهوی تبلیغات شرکت های تجاری ،ورزشی ، دارویی و البته تب زیبایی ما افتادیم به جانش. از یک طرف ازاین همه غذاهای خوشمزه و رنگارنگ نمیگذریم و بزرگش میکنیم و از طرف دیگر هی چپ و راست جلو آینه دو دستی بر سرش میکوبیم و یکی یکی قرص های لاغری را به خوردش میدهیم تا کوچک شود.غافل ازینکه شکم است دیگر کوچک و بزرگ می شود مهم تر این است که ایفاگر نقش های مهمی در بدن مان هست که شاید تا وقتی سالم باشد پی به اهمیتش نبریم.
دکتر وحید آقاسی زاده متخصص جراحی عمومی درباره محدوده این قسمت از بدن گفت : شکم در علم کالبد شناسی بسیار وسیع تر از چیزی است که ما از بیرون و به طور ظاهری میبینیم و حفره شکمی نام دارد.حدود این حفره وسیع در بالا به قسمتی از فضای استخوانی قفسه سینه ودر پایین به قسمتی از فضای استخوانی لگن می رسد. در جلو نیز عضلات جدار قدامی شکم و در عقب ستون مهره های کمری و عضلات پشتی حوزه شکم جزء حفره شکمی محسوب می شود

وی با بیان اینکه شکم نقش مهمی در فعالیت های فیزیکی و روزانه انسان دارد افزود:در فعالیت های بدنی و تغییر حالات فیزیکی بدن، انجام کارهای روزمره مانند بلند کردن و کشیدن اجسام،و حتی غعالیت هایی مانند خنده ،سرفه،عطسه و صحبت کردن با صدای بلند شکم درگیر است.

دکتر آقاسی زاده ادامه داد:حفره شکم اهمیت زیادی در هضم و جذب مواد غذایی و ارتباط دو نیمه بالا و پایین بدن انسان دارد و در صورت آسیب دیدگی این قسمت از بدن اختلال و محدودیت های قابل توجهی در امور فوق و احساس رضایت از زندگی برای فرد پیش می اید.

وی با اشاره به وظیفه شکم در جای دهی اعضای بدن گفت: بیش از 90 درصد دستگاه گوارش ،دستگاه ادراری ،سیستم ایمنی بدن(طحال و غددبرون ریز)و بزرگترین غده بدن انسان (کبد) در این قسمت قرار دارد.

وی افزود:وسعت زیاد حفره شکمی و قرار گیری اندام های متعدد شکمی و لگنی در این قسمت باعث شده است که در صورت بروز هرگونه بیماری و مشکل برای هریک از اندام های فوق و نیاز به جراحی ،جدار شکم مورد تهاجم قرا بگیرد .

دکتر آقاسی زاده تصریح کرد:با تغذیه سالم و فعالیت بدنی مناسب می توان علاوه بر اصلاح وزن بی نیاز از عمل های زیبایی و فعالیت های طاقت فرسا ، از احشاء داخل شکم و نهایتا این حفره با اهمیت محافظت نمود.

ازینرو شناخت اهمیت و نقش هر قسمت از بدن به ما کمک میکند در حفظ سلامتی و اشتیاق به زیبایی آگاهانه تر عمل کنیم.