Skip to Content

صادرات بیش از یک میلیارد دلار کالا از خراسان رضوی

صادرات بیش از یک میلیارد دلار کالا از خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی از صادرات یک میلیارد و 502 میلیون دلار کالا از استان در 10 ماه امسال خبر داد.

خبرگزاری فارس: صادرات بیش از یک میلیارد دلار کالا از خراسان رضوی
به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از اداره‌کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان در جلسه کارگروه توسعه صادرات خراسان رضوی با بیان اینکه ارزش صادرات استان در مدت مشابه سال قبل یک میلیارد و 385 میلیون دلار بوده است، اظهار کرد: از نظر ارزشی با 8 درصد رشد و به لحاظ وزنی 12 درصد رشد داشته است.


وی با اشاره به اینکه صادرات 10 ماه ابتدایی سال گذشته بازارچه‌های مرزی استان 24 میلیون دلار بوده است، افزود: این رقم امسال به 32 میلیون دلار افزایش یافته است.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به تغییر واحد پول کشورهای مشترک‌المنافع که شریک تجاری استان در مبادلات خارجی هستند، اظهار کرد: دستگاه‌های اجرایی باید اقدامات لازم برای جلوگیری از کاهش درآمدهای صادراتی استان به این کشورها را فراهم کنند.

رشیدیان به بررسی گزارش تجارت خارجی استان با پنج کشور افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان پرداخت و خاطرنشان کرد: به منظور ارتقای شاخص‌های تجارت خارجی با این کشورها احصای مشکلات و تلاش برای رفع آنها توسط دستگاه‌های اجرایی و تقویت نقاط قوت ضروری است.

وی افزود: در مورد مصوبات سفرهای خارجی نیز باید وظیفه هر نهاد دولتی مشخص و گزارش کار در رابطه با تحقق این مسئولیت‌ها به کارگروه ارائه شود.

استاندار خراسان رضوی به سفر اخیر خود به کشور افغانستان به همراه وزیر امورخارجه اشاره کرد و گفت: در این سفر مقامات افغانی خواستار توجه بیشتر استان به شهر کابل در برگزاری تعداد بیشتری نمایشگاه اقتصادی با توجه به مرکزیت سیاسی و نقش ویژه آن شدند.

رشیدیان استفاده بیشتر از موقعیت ترانزیتی افغانستان به عنوان چهارراه ترانزیت بین چین، آسیای میانه، ایران و پاکستان، گسترش تبادلات ترانزیتی و کالایی با این کشور، تلاش برای توسعه صدور خدمات فنی و مهندسی و تسریع در تکمیل پروژه راه‌آهن مشهد - هرات را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به سفر اسفند ماه رئیس جمهور به کشور ترکمنستان، اظهار کرد: این مهم فرصت مغتنمی است تا با برگزاری جلسات کاری بتوان زمینه توسعه صادرات به این کشور را فراهم و برای تحقق آن تلاش کرد.

استاندار خراسان رضوی از تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران - افغانستان و ایران - پاکستان به ریاست وزیر کشور خبر داد و گفت: هدف از تشکیل این کمیسیون فعال شدن استان‌ها با محوریت استانداری‌ها در همکاری‌های مرزی بین کشورها است.

وی با بیان اینکه امسال تحقق شاخص‌های اقتصاد بدون درآمدهای نفتی در دستور کار دولت قرار دارد، افزود: باید بر تولید و صادرات استان در زمینه کالاهای دارای مزیت نسبی توجه شود.