سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صدای آب - تولیدات رادیو

 

 

برنامه های رادیو

صدای آب

Loading the player...

******بسم الله الرحمن الرحیم******

صدای آب

کشور عزیزمان ایران هم اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب استخشک‌سالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده‌است. از نشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار بیشتر است.

برای عبور از این بحران، فرهنگ سازی به منظور بهینه سازی مصرف آب در میان مردم امری ضروری و حیاتی است. از سوی دیگر  مسئولان نیز  می باید بصورت مستقیم در این خصوص با مردم صحبت کرده و اقداماتی که را که جهت  جمع آوری بهینه نزولات جوی از یک سو  و جلوگیری از هدر رفت آب و جمع آوری فاضلاب های خانگی ،  ترمیم انشعابات، خدمات به مشترکین و        بهره مندی از امکانات فنی استحصال آب و هدایت فاضلاب شهری و ... انجام داده اند را باز گو کنند.

در این خصوص رسانه ها بخصوص صدا و سیما ، رسالتی خطیر دارند..  ترویج فرهنگ صرفه جویی با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی و تولید و تأمین برنامه ها در این محورها در دستور کار رسانه است.صدا و سیمای خراسان رضوی در این خصوص برنامه ای رادیوئی با عنوان "صدای آب" تدارک دیده است.

بخش های برنامه :

صحبت های مدیران آب منطقه ای:

در اين برنامه ، مديران و كارشناسان شركت آب منطقه‌اي مشهد و ديگر صاحبنظران، به تناوب شركت نموده و به بحث و بررسي پيرامون مسائل آب مي‌پردازند.

پیشینه منطقه:
 

از مهمترين محورهاي بحث در اين برنامه راديويي ، پيشينه تاريخي استان در زمينه استحصال و تأمين آب و سابقه آبرساني در اين منطقه، خشكسالي و كمبود منابع آب در منطقه، ميزان آب مصرفي در بخش كشاورزي و عوارض سوء ناشي از اضافه برداشتها و مسائل مختلف بهره‌برداري، طرح انتقال آب ، راهكارهاي عملي حفاظت از منابع آب، اهميت و قداست آب در اسلام و ... است.

گزارش :

تهیه گزارش از سطح شهر و مصاحبه با شهروندانی که در خصوص مصرف آب دقت لازم را ندارند.
 

پاسخ به سئوالات:

سؤال يا سئوالاتي نيز که در خصوص عملکرد شرکت آب منطقه ای  وجود دارد از سوی مدیران شرکت اب منطقه ای پاسخ داده می شود.

تاریخ تولید: 1396

تهیّه کننده: خانم سمانه رفیعی 

نویسنده: خانم اکرم خیابانی

گوینده: خانم سمانه شاکری

گزارشگر: خانم پریسا منفرد 

صدابردار: آقای، مهدی افتخاری