Skip to Content

طرح استعدادیابی ورزش دانش‌آموزی در خراسان‌رضوی اجرایی می‌شود

طرح استعدادیابی ورزش دانش‌آموزی در خراسان‌رضوی اجرایی می‌شود

معاون اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: با همکاری آموزش و پرورش خراسان رضوی، طرح استعدادیابی ورزش دانش آموزی در استان اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، به نقل از روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، فهیمه سروری اظهار داشت: در زمینه طرح استعدادیابی در بین نوجوانان و نونهالان یک تفاهم‌نامه کلی بین دو وزارتخانه آموزش و پرورش و ورزش و جوانان وجود داشته است و به منظور اجرایی شدن موضوع و بومی‌سازی آن در سطح استان مذاکراتی بین دو اداره کل در جریان است تا تفاهم‌نامه‌ای استانی تنظیم و بر اساس آن برنامه عملیاتی آغاز شود. این تفاهم‌نامه هم اکنون در جلسات کارشناسی بین دو اداره کل در حال بررسی است و تا دی ماه آتی به اجرا درخواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح 23 رشته برای دختران و 27 رشته برای پسران مد نظر است، افزود: بحث تأمین امکانات مورد نیاز، تأمین و آموزش نیروی انسانی متخصص، تنظیم دستورالعمل‌های فنی استعدادیابی، تعیین رشته‌های اولویت‌دار در هر شهرستان، حذف فعالیتهای موازی به منظور کاهش هزینه‌ها و برگزاری مشترک مسابقات در رده نوجوانان از جمله مقولاتی است که در این جلسات مورد بحث قرار می‌گیرد.

سروری با تأکید بر اصل استعدادیابی به عنوان رکن اساسی پیشرفت ورزش قهرمانی و ارتقای سطح سلامت جامعه، خاطر نشان کرد: این طرح پس از تکمیل مرحله کارشناسی و رؤیت مدیران کل در جلسه‌ای با حضور مسوولان هیأت‌های ورزشی استان به مشورت گذاشته خواهد شد و ان‌شاءا... از دی ماه به مرحله اجرا در می‌آید.

وی از جمله برنامه‌های این طرح به برگزاری یک دوره آموزشی در هر رشته برای نونهالان اشاره کرد و گفت: پس از این دوره آموزشی شرکت‌کنندگان هر رشته مورد آزمون تخصصی توسط کارشناسان و بر اساس دستورالعمل ابلاغی قرار می‌گیرند و منتخبین جهت آموزش‌های بیشتر سازماندهی خواهند شد. ضمن اینکه کسانی که در یک رشته به حد نصاب لازم نرسند برای آموزش به رشته‌های دیگر معرفی می‌شوند.

وی افزود: در نهایت و پس از طی دوره‌های آموزشی و غربالگری از هر شهرستان و در هر رشته، ده نفر گزینش شده و جهت برنامه‌ریزی و آموزش‌های حرفه‌ای به اداره کل ورزش و جوانان معرفی می شوند.