Skip to Content

طرح مصون‌سازی آسیب‌های اجتماعی در مدارس خراسان رضوی اجرایی می‌شود

رئیس اداره مشاوره تحصیلی و تربیتی آموزش وپرورش خراسان رضوی از اجرای طرح مصون‌سازی آسیب‌های اجتماعی در مدارس این استان خبر داد.


به گزارش خبرنگار مهر، علی ناطقیان شامگاه دوشنبه در جلسه کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان اظهار کرد: این طرح، کار توانمند سازی دانش آموزان سالم به لحاظ رفتاری و اجتماعی را برعهده دارد.

وی با بیان این که دانش آموزان مدارس به سه گروه سالم، آسیب پذیر یا مرزی و آسیب دیده تقسیم شده‌اند، تصریح کرد: سلامت روان به توانمند سازی دانش آموزان سالم تاکید داشته و با انجام مشاوره‌های گروهی و کارگاههای آموزشی، آنان را هدایت می‌کند.

وی با اشاره به این که در پیشگیری اولیه، عوامل محافظتی و خطر ساز احصا و کار علمی انجام می‌شود در خصوص دانش آموزان مرزی اذعان کرد:مراکز مشاوره،  درمان گروهی این دانش آموزان را با اجرای برنامه‌های تاب آوری انجام داده تا آنان در مقابل آسیب مقاومت کنند. 

رئیس اداره مشاوره تحصیلی و تربیتی آموزش وپرورش خراسان رضوی، در خصوص دانش آموزان آسیب دیده در این طرح گفت:ما مکلفیم آنان را به زندگی  سالم باز گردانیم.

ناطقیان در این مرحله به نقش مددکاری اجتماعی و توانبخشی اشاره و اضافه کرد: کمبود امکانات، اقدامات مداخله گرانه ما را با مشکل مواجه کرده و بایستی مسئولان در این راستا اندیشه کنند.

وی نبود کتابهای درسی به روز شده درباره پیش آگهی دادن به دانشجویان را مورد انتقاد قرار داد واذعان کرد:کتابهای سلامت روان دانشگاهی نمی‌تواند مسائل  اجتماعی را شناسایی و راهکار درمانی ارائه دهد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت:رابطه بزرگسالان با نوجوانان بیشتراز جنس نصیحت و کنترل بیرونی است.

رمضان نیری افزود:این گونه است که نوجوانان فیگور مثبت گرفته و ما در دنیای آنان جای نداریم.

وی پیشنهاد کرد:در امور پژوهشی آسیبهای اجتماعی نوجوانان از گروههای همگن و خودشان مدد گرفته شود.

وی عدم وجود ساعت مخصوص مشاوران را ازچالشهای اساسی عدم ارتباط آنان با دانش آموزان در مدارس دانست و تصریح کرد: نقش حامیانه و تشخیصی معلمان را نباید در خصوص کاهش آسیبها نادیده انگاشت.

رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش نیز در این نشست شکل‌گیری خانواده‌های تک والد و 10 میلیون زن سرپرست خانوار را از نگرانی‌های اجتماعی دانست و بیان داشت:35 درصد فرزندان در خانواده ها دچار طلاق عاطفی والدین و 76 درصد فرزندان بزهکار حاصل خانواده های متلاشی‌اند.

زینت ارمغان افزود:توانمند سازی مدرسان و مشاوران، اجرای طرحهای حمایتی می تواند از آسیبها بکاهد.

جانشین دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی نیز بر آموزش و مدد کاری اجتماعی در بحث کاهش آسیب‌ها در این جلسه تاکید کرد.

سرهنگ ماشاالله صادقی افزود:ضعف عملکرد برخی از مدیران کل  در این حوزه نیز بایستی با آموزش برطرف شود.

وی بومی‌سازی آموزش‌ها را از مهمترین عوامل جلوگیری از آسیبهای اجتماعی معرفی کرد.

Authors: خبرگزاری مــهر