Skip to Content

ظرفیت عظیم زیارت در انسان سازی و توسعه تبادلات فرهنگی

مدیر کل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی در دیدار با اصحاب رسانه کشور پاکستان به تبیین ظرفیت عظیم زیارت در انسان سازی و توسعه تبادلات فرهنگی پرداخت.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد؛محمد امین توکلی زاده در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور فعالان رسانه ای پاکستان در بارگاه منور رضوی گفت: یکی از بهترین روابط آستان قدس رضوی در حوزه زیارت با مردم خونگرم کشور پاکستان است و زائران عزیز پاکستانی از خالص ترین زائران امام رضا علیه السلام هستند.

وی با بیان اینکه برادران ما در کشور پاکستان با مشقت فراوان مسافت زیادی را برای سفر به مشهدمقدس و زیارت بارگاه منور رضوی طی می کنند، گفت: حضور این عاشقان و دلدادگان تنها به شیعیان ختم نمی شود، بلکه برادران اهل تسنن نیز برای زیارت مضجع نورانی این امام همام مشرف می شوند و علیرغم همه موضوعاتی که در رابطه با امنیت آنان وجود دارد، رنج سفر و سختی راه را تحمل می کنند.

وی افزود: در این آستان کبریایی، شاهد بروز صحنه های عمیق عاطفی توسط خواهران و برادران مسلمان پاکستانی هستیم. آیین ها و مراسم سنتی که توسط این گروه از زائران در حرم مطهر رضوی برگزار می شود نیز همواره مورد استقبال سایر زائران به ویژه ایرانیان قرار می گیرد.

مدیر کل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی، امام رضا(ع) را مظهر ائتلاف اندیشه های فکری در بین مسلمانان جهان معرفی کرد و گفت: ایجاد نزدیکی بین فرق و اندیشه های فکری مسلمانان، یکی از مهم ترین اهداف آستان قدس رضوی در دوره جدید است.

وی با بیان اینکه امام رضا(ع) در طول دوران زندگی بابرکت خود جلسات متعددی با صاحبان اندیشه و نحله های مختلف فکری برگزار کردند، گفت: آستان قدس رضوی با توجه به انتساب به ساحت قدسی عالم آل محمد(ص)، تبادل اندیشه و تعامل بین فرق مختلف و مسلمانان را در دستور کار خود قرار داده و تعاملات سازنده ای را نیز با مراکز علمی و پژوهشی جهان اسلام آغاز کرده است.

مدیر کل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی، افزود: اجلاسیه اعتاب مقدسه جهان اسلام نیز با همین هدف و در راستای توسعه فرهنگ و معارف اهل بیت(ع)، ماه گذشته در این آستان مقدس برگزار شد.

توکلی زاده گفت: بنده در اولین ماموریت خود از سوی تولیت آستان قدس رضوی به استان سیستان و بلوچستان اعزام شدم و وضعیت زائران پاکستانی را از نزدیک بررسی کردم. پس از بررسی های به عمل آمده و ارائه گزارش های مختلف، آیت الله رئیسی دستور ساخت اقامتگاه در مرز میرجاوه را برای استقبال از زائران عزیز پاکستانی صادر نمودند که مراحل اجرایی آغاز شده است.

وی زیارت را ظرفیت بزرگی برای تعامل در جهان اسلام دانست و گفت: دیپلماسی زیارت یک دیپلماسی نوین و آمیخته با معنویت است و گسترش آن برای بشر امروزی امری ضروری و لازم به شمار می رود از این طریق ملت ها به هم نزدیک می شوند و خدعه دشمنان برای تفرقه میان مسلمین شکست می خورد.

مدیر کل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی، با بیان اینکه زائران پاکستانی با مشقت و سختی فراوان هزینه سفر خود به مشهد را فراهم می کنند، گفت: ما از کشور پاکستان درخواست داریم تا امنیت زائران امام رضا(ع) را تامین کند.