رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸

عاشورایی دیگر - تولیدات تلویزیون

 

 

برنامه های تلویزیون

عاشورایی دیگر

عاشورای رضوی سال 1373(ه.ش)

در اثر این انفجار هولناک و خونین 27 نفر از زائران امام هشتم (علیه السلام) به درجه رفیع شهادت رسیدند و عده زیادی نیز مجروح شدند.

در 30 خرداد 1373 ه.ش که مصادف بود با روز دهم ماه محرم الحرام سال 1415 ه.ق و روز عاشورای حسینی، حرم حضرت رضا (علیه السلام) عاشورایی را تجربه کرد که به عاشورای رضوی مشهور شد..

در آن روز عزاداران حسینی در حال نوحه خوانی و سینه زنی به سمت حرم مطهر روان بودند، صحن ها و بست های حرم مملو از جمعیت بود.
در هنگام عزاداری در ساعت چهارده و بیست و شش دقیقه بعدازظهر، ناگهان بمبی قوی که مخفیانه و از قبل در نزدیک ضریح مقدس جاسازی شده بود منفجر شد، بر اثر این صدای مهیب شیشه های حرم فرو ریخت، چراغ ها خاموش شد و غوغایی عجیب به پا شد. [i]
بر اثر شدت انفجار، قسمت هایی از پنجره های دور گنبد مطهر در ارتفاع شانزده متری، انحراف پیدا کرد و تمامی شیشه های ضریح درهم شکست.
شست و شو و طهارت حرم مطهر در همان شب انجام شد. تأثرانگیزترین بخش کار، جمع آوری قطعات پیکر شهداء از برخی رواق های منتهی به روضه منوره بود.
در اثر این انفجار هولناک و خونین 27 نفر از زائران امام هشتم (علیه السلام) به درجه رفیع شهادت رسیدند و عده زیادی نیز مجروح شدند.
این هیاهو تا هنگام شستشوی حرم مطهر از خون شهدا و مجروحان و انتقال اجساد به سردخانه و مجروحان به بیمارستان ها در تمام شهر ادامه یافت. در خراسان سه روز و در کشور یک روز عزای عمومی اعلام شد.
 حرم مطهر،  روز بعد طی مراسمی رسمی گشایش یافت. خرابی های این واقعه طی یک شبانه روز، بازسازی و مرمت شد.  

تشییع پیکر این شهدا روز دوازدهم محرم الحرام 1373 ه.ش بر دوش جمعیت کثیری از شهر مشهد تا حرم رضوی برگزار شد و پیکر مطهر 10 نفر از این شهداء که خانواده های ایشان در مشهد بودند؛ به دستور تولیت آستان قدس در صحن جمهوری حرم مطهر به خاک سپرده شدند.[ii] بقیه شهدا که یکی از آنها تبعه کشور پاکستان بود، به تمایل بازماندگانشان به شهرهای خود منتقل گردیدند.
  تعدادی از شهدا و مجروحین را کودکان تشکیل می دادند