Skip to Content

فراهم شدن امکان حضور سرمايه گذاران ترک در دوغارون تايباد

فرماندار تایبادگفت: مقدمات برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران ترک در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون شهرستان تایباد فراهم شده است.


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حسین شرافتی راد با اشاره به نشست دیروز سرمایه گذاران کشور ترکیه در فرمانداری تایباد، افزود: با توجه به فراهم بودن تمام زیر ساخت‌های مورد نیاز برای ایجاد انرژی در منطقه اقتصادی دوغارون، سرمایه گذاری برای تولید برق از انرژی خورشیدی و باد در این منطقه انجام خواهد شد.

او ادامه داد: در قالب این طرح که توسط سرمایه گذاران ترکیه و با مشارکت شرکت آلمانی اجرا خواهد شد، در هر ساعت 200 مگاوات برق تولید می شود.

بگفته این مسوول این گروه سرمایه‌گذار ترکیه‌ای حدود 300 میلیون یورو در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون برای تولید انرژی‌های نو سرمایه‌گذاری و پس از بیست سال واگذار می‌کنند و طی این مدت انرژی تولید شده به صورت تضمینی از سوی وزارت نیرو خریداری می شود.

نماینده عالی دولت در شهرستان تصریح کرد: ایجاد 100 مگاوات انرژی خورشیدی و بادی، 200 هکتار زمین (برای هرکدام از این انرژی‌ها) نیاز دارد که این بستر در شهرستان فراهم است.

بگفته وی وجود روزهای آفتابی طولانی در طول سال که در این شهرستان بیش از 300 روز است و نیز بادهای 120 روزه در این منطقه، زمینه تولید مناسب برای انرژی خورشیدی و بادی فراهم است.

شرافتی راد گفت: این طرح با پایان یافتن مراحل اداری خود تا پایان امسال، از اوایل سال آینده وارد فاز اجرایی می شود و برای بیش از 100 نفر اشتغالزایی ایجاد می کند.

شهرستان تایباد به علت هم‌مرز بودن با کشور افغانستان و وجود گمرک 100 ساله دوغارون یکی از شهرهای استراتژیکی و مهم کشور محسوب می‌شود.