Skip to Content

فروش اوراق مشارکت برای ساخت خط سه قطار شهری مشهد

فروش اوراق مشارکت برای ساخت خط سه قطار شهری مشهد

شهردار مشهد گفت: دولت با فروش 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای ساخت خط سه قطارشهری مشهد در سال آینده موافقت کرده است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، سید صولت مرتضوی امروز، سه‌شنبه، 30 دی‌ در پنجاه و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شورا برگزار شد، اظهار کرد: شهرداری برای راه‌اندازی خط سه قطار شهری مشهد بسیار مصمم است. براساس نامه ارائه شده شهرداری به رییس جمهور و معاونت برنامه‌ریزی و بودجه ریاست جمهوری، خوشبختانه معاونت برنامه ریزی و بودجه ریاست جمهوری با فروش 500 میلیون تومان اوراق مشارکت، خط سه قطار شهری مشهد در سال 94 موافقت کرده است.

 

مرتضوی اظهار کرد: با توجه به اینکه برای راه‌اندازی و آغاز پروژه خط سه قطار شهری، کارگاه تجهیز و همچنین کارخانه سگمنت‌گذاری آماده شده است و دو دستگاه حفاری نیز در اختیار شهرداری مشهد قرار گرفته است، لذا بر راه‌اندازی خط سه قطارشهری مشهد مصمم و با انگیزه هستیم.

 

وی گفت: در تکمیل و احداث خط یک قطارشهری مشهد تاکنون خط یک قطار شهری 68 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تا انتهای سال نیز این پیشرفت فیزیکی به 80 درصد افزایش خواهد یافت. کل تونل خط یک حفر شده و بیش از 50 درصد از تجهیزات مورد نیاز برای تکمیل این خط نیز خریداری شده است.

 

مرتضوی تصریح کرد: اینکه عده‌ای می‌گویند که سرمایه‌گذاری در شهرداری مشهد تعطیل شده، صحیح نیست و نتیجه فضا‌سازی‌هایی است که از بیرون صورت گرفته است.

 

وی با بیان اینکه همه ساله سیاست‎های کلان و بودجه را به تصویب شورای اسلامی می‌رسانیم، گفت: علی‌رغم همه تحریم‌ها و رکود‌های موجود، خوشبختانه شهرداری مشهد با هدایت شورا توانسته‌است از این کمند به راحتی عبور کند و ما نه‌تنها شاهد رکود در شهرداری مشهد نیستیم بلکه پیشرفت بسیار خوبی هم داریم.

 

شهردار مشهد، کل درآمد نقدی شهرداری مشهد در سال‌های 90، 91 و 92 را به ترتیب 1071 میلیارد تومان، 1358 میلیارد تومان و 1576 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: مقدار این درآمد نقدی در 9 ماهه امسال به 1149 میلیارد تومان افزایش یافته و این نشان از پیشرفت در درآمد‌های شهرداری دارد.

 

مرتضوی با بیان اینکه تاکنون شهرداری موفق شده است تا 62 درصد از درآمد‌های خویش را محقق سازد خاطرنشان کرد: با توجه به میانگین گزارش‌گیری و مجموعه آمار‌های سال‌های گذشته اساسا در سه ماهه پایانی سال 35 درصد از درآمد‌ها محقق می‌شود و اگر امسال نیز این روال تکرار شود شهرداری می‌تواند 95 تا 100 درصد از درآمد‌های خود را تحقق بخشد و این به معنای رونق و احیای تمام پیش‌بینی‌ها است.

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصادی نیز هیچگونه مشکلی نیست و کار‌های زیادی از جمله فروش اوراق مشارکت صورت گرفته است، بیان کرد: در دو مرحله عرضه اوراق مشارکت داشتیم. در این دو مرحله 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت بافت عامل آبکوه و میدان شهدا و 500 میلیارد تومان نیز اوراق مشارکت قطار شهری مشهد عرضه شد.

 

شهردار مشهد گفت: ما هرگز با مشکل نداشتن پول مواجه نیستیم و در صورتی‌که پیمانکاری با ارائه صورت وضعیت به شهرداری، طالب همکاری و مشارکت باشد ما موافق خواهیم بود و درب شهرداری به سوی همه سرمایه‌گذاران گشوده است ولی در صورتی‌که سرمایه‌گذاری منجر به سرمایه‌سوزی شود ما از این کار جلوگیری خواهیم کرد.

 

مرتضوی همچنین به افزایش سرانه فضای سبز اشاره کرد و گفت: از زمانی که مشهد به عنوان شهر معرفی شده، تا سال 92، 11.3 متر سرانه فضای سبز درمشهد ایجاد شده است ولی خوشبختانه تا سال 93 این سرانه به 13.3 متر افزایش یافته است. اگر با این سرعت پیش رویم تا پایان دوره شورای چهارم سرانه فضای سبز تا 14 تا 15 متر افزایش خواهد یافت و این کاری بسیار بزرگ خواهد بود.

 

وی افزود: تا سال 92 ، 284 پارک محلی و خطی در مشهد وجود داشته که در سال 93 این تعداد به 346 پارک خطی و محلی افزایش یافته است.

 

شهردار مشهد از قرارداد نهایی هزار و 100 میلیارد تومانی با بانک سپه و تجارت در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بخشی از این هزینه بابت مطالباتی که از محل اوراق مشارکت داشته است محاسبه می‌شود و مابقی آن برای شهرداری به عنوان سرمایه ذخیره می‌شود. همچنین با همکاری بانک‌های پاسارگاد، ملت، صادرات و موسسه عسگریه و بنیاد مستضعفین نیز سرمایه گذاری خواهیم کرد.