رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

فیلم تلویزیونی فرزانه - تولیدات تلویزیون

 

 

برنامه های تلویزیون

فیلم تلویزیونی فرزانه

• تهیه کننده و کارگردان: مهدیّ محّمدی 

• تصویربردار: احسان غفوریان

•  صدابردار: حسین شهسوارپور

•  نورپرداز: احسان غفوریان

• منشی صحنه: سمانه سلطانی

• طرّاح گریم: حجّت خاکپور

• مجری گریم:ساره پارسا

• تدوین: سروش محمّدزاده

• بازیگران: حسین طاهری، روشنک سه قلعگی، امیر حسین رفیعا، حمید جانباز، عبّاس طاهری، نداء اسدی، مرجان حسینی و ...

بسم الله الرّحمن الرّحیم

فیلم تلویزیونی *فرزانه*

 موضوع *فیلم تلویزیونی فرزانه* آمادگی و تدارک نوجوانی به نام فرزانه برای برگزاری جشن تکلیف خود است. این فیلم تلویزیونی با رویکرد فرهنگ حجاب و نماز از نمونه تولیدات با ارزش این مرکز است که تمامی عوامل ساخت این فیلم بومی و از همکاران مرکز خراسان رضوی هستند.

این فیلم داستان دختری 9 ساله را به تصویر می‌کشد که در آستانه مراسم جشن تکلیفش وسایل جشن تکلیفش را گم می‌کند. برای تهیه دوباره این لوازم به سعی فراوان می‌کند و در حین این سعی و تلاش با شخصیّت‌های دینی و اتفاقاتی رو به رو می‌شود که روند دراماتیک فیلم را شکل می‌دهد. 80% تصویربرداری این فیلم به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی مهدیّ محمّدی در فضای خارجی و 20% آن در فضای داخلی است. این فیلم در بیست لوکیشن متعدّد با بیش از 50 عوامل دست اندرکار تهیه شده است. نقش اوّل این فیلم به عهده هنرمند نوجوان شیده یزدانی در نقش فرزانه است.

همزمان با ولادت امام رضا علیه السّلام فیلم تلویزیونی *فرزانه* محصول صدا و سیمای خراسان رضوی به تهیه کنندگی مهدیّ محمّدی روز پنج‌شنبه 12 مرداد ساعت 18:00 و بازپخش آن جمعه 13 مرداد ساعت 11:0 از شبکه امید سیما بر روی آنتن می‌رود.

شایان ذکر است این فیلم تاکنون چند جایزه داخلی و بین المللی را از آن خود کرده است.

خلاصه فیلم:

فرزانه دختر کوچکی است که چادر نمازش را گم کرده است. او برای جشن عبادت نیاز به چادر نماز دارد ولی مادر و پدرش مشغول کار هستند و نمی‌توانند در خرید چادر به او کمک کنند. فرزانه با کمک نظافت‌چی خانه‌شان به بازار رضا می‌رود. او پارچه چادری می‌خرد و به دنبال خیّاط می‌گردد. فرزانه از پسری که در بازار دست‌فروشی‌ می‌کند؛ آدرس خیّاطی را می‌پرسد امّا مأموران شهرداری به دنبال پسر می‌افتند و فرزانه هم با پسر فرار می‌کند. بعد از رفتن مأموران پسر فرزانه را به خانه‌شان می‌برد تا صاحب خانه‌اشان (صدیقه خانم) که خیّاطی می‌کند؛ برای فرزانه چادرش را بدوزد.  صدیقه خانم می‌خواهد که چادر فرزانه را بدوزد ولی یک بار چرخش خراب می‌شود و بار دیگر یکی از همسایه‌های‌شان سکته می‌کند و در نهایت چادر فرزانه دوخته نمی‌شود. صدیقه خانم چادر قدیمی خودش را به فرزانه می‌دهد. در نهایت فرزانه با آژانس راهی خانه می‌شود. فرزانه به خانه آمده ولی چادر مورد علاقه‌اش دوخته نشده است. فردا جشن تکلیف فرزانه است و در آخرین لحظات چادر فرزانه دوخته می‌شود و او به مدرسه و جشن عبادت می‌رود.

سال تولید: 1394