Skip to Content

قدیمی‌ترین درب چوبی حرم رضوی مرمت شد

قدیمی‌ترین درب چوبی حرم رضوی مرمت شد


قدیمی‌ترین درب چوبی حرم رضوی مرمت شد

رئیس اداره‌ حفاظت و مرمت آثار فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: درب مقبره خالصی، شاهکار هنری عهد تیموری و قدیمی‌ترین درب چوبی حرم مطهر رضوی مرمت شد.

خبرگزاری فارس: قدیمی‌ترین درب چوبی حرم رضوی مرمت شد

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، علی ثابت اظهار کرد: دوره‌ تیموریان، عصر تحول، توسعه و شکوفایی هنرهای تزئینی بوده و در این دوره، هنر در ایران جان تازه‌ای گرفت و رشد خود را آغاز کرد و اکنون آثاری از این دوره مانند درب مقبره‌ی خالصی در حرم مطهر امام رضا(ع) باقی مانده است.

وی عنوان کرد: درب مقبره‌ خالصی، دربی چوبی با تزئینات منبت و مشبک‌کاری و گره‌ چینی است که در توسعه‌ فضاهای اخیر حرم مطهر به موزه منتقل شده و از سال 1376 خورشیدی در موزه‌ مرکزی و در کنار درب‌های چوبی قدیم حرم مطهر قرار گرفته است.

ثابت گفت: براساس مدارک و مشخصاتی که بر روی این درب موجود است، اطلاعات دقیقی از سال ساخت و سازنده‌ این اثر در دست نیست اما به وسیله‌ نام سفارش‌دهنده‌‌اش که بر روی کتیبه‌ چهارچوب آورده شده، می‌توان تاریخی تقریبی برای آن مشخص کرد.

به گفته‌ وی، با توجه به کتیبه‌ نخست سفارش‌دهنده، این درب برای تجدید بنای مسجدی بوده که از شرح کامل احوال و زندگی وی در کتب تاریخ و رجال مطالبی به دست نیامده اما قدیمی‌ترین منبعی که از این مسجد نام برده، تاریخ بیهقی است.

رئیس اداره‌ حفاظت و مرمت آثار فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: از کتیبه‌ موجود بر روی چهارچوب درب، این‌گونه برداشت می‌شود که این درب هم‌زمان با تجدید و تعمیر بنای بالای سر در محدوده‌ی حرم مطهر امام رضا(ع) ساخته شده و طی سال‌های متمادی با تغییر و تحولاتی که در معماری مجموعه حرم انجام گرفته، جابه‌جا شده است.

رئیس اداره‌ حفاظت و مرمت آثار فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: این درب که سال‌های متمادی در مجموعه‌ حرم مطهر در معرض عبور و مرور زائران نصب بوده، بر اثر استفاده و تماس دست دچار ساییدگی و فرسایش بسیار شده و آثار آن بر روی چهارچوب بیشتر به چشم می‌خورد و ترک‌های بزرگ روی نوار تزئینی چهارچوب حاکی از آسیب زیاد به دلیل شرایط محیطی نامناسب قرارگیری آن در گذشته بوده است.

وی بیان کرد: در گذشته، بازسازی و مرمت قسمت‌های کمبود پاشنه‌ این درب با قطعات چوب ساده انجام گرفته و آثار خوردگی و تخریب‌های روی چوب نشان از آسیب‌هایی دارد که توسط عوامل بیولوژیکی انجام شده است.

ثابت گفت: اداره‌ مرمت و آثار فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از 6 سال پیش مرمت این درب چوبی را بر عهده گرفت و تابستان امسال به پایان رساند.