Skip to Content

قطارهای حومه‌ای در اولویت‌ برنامه های وزارت راه و شهرسازی

آخوندی : برقی شدن راه آهن مشهد - تهران 13 میلیون مسافر این مسیر را به 35 میلیون نفر خواهد رساند .

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، وزیر راه و شهرسازی امروز در مراسم برقی‌سازی قطار مشهد ـ تهران در ایستگاه راه آهن مشهد با بیان اینکه گام نخست در بحث قطار برقی ، مربوط به قطار برقی تهران ـ اصفهان بود ، گفت : گام دوم این طرح نیز امروز با افتتاح قطار برقی تهران ـ مشهد برداشته شد .

 
وی گفت : در این طرح ، قطارها از سیستم دیزلی به برقی تغییر پیدا می‌کند و برای به سرانجام رسیدن این پروژه ، 6 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که امیدواریم هرچه سریعتر به بهره‌برداری برسد . 
 
وزیر راه و شهرسازی افزود : در وزارت راه وشهرسازی برنامه‌های مهمی در دست پیگیری داریم که از جمله آنها تلاش در حوزه کاهش آلودگی هوا و تسهیل در رفت و آمد مردم است.
 
آخوندی با تأکید بر اینکه می‌خواهیم مفهوم حمل‌و نقل حومه‌ای را نهادینه کنیم، گفت: در زمان حاضر 450 هزار وسیله نقلیه به تهران وارد و خارج می‌شود که این عدد در مشهد 100 هزار وسیله نقلیه است و این رفت‌وآمدها آلودگی هوا را به دنبال دارد.
 
وی گفت : 19 قطار حومه‌ای در تهران داریم که در این زمینه تلاش داریم تا قطار مشهد را به گلبهار متصل کنیم .
 
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در خراسان رضوی 600 میلیارد تومان در حوزه راه‌آهن سرمایه‌گذاری شده که 300 میلیارد تومان آن در ایستگاه راه‌اهن مشهد بوده است ، گفت: می‌خواهیم ایستگاهی را در مسیر چناران ـ گلبهار ایجاد کنیم.
 
آخوندی یادآور شد : هم اکنون هزار کیلومتر خط آهن در سطح کشور در دست بهره‌برداری، پنج هزار کیلومتر در حال ساخت و هزار و 500 کیلومتر هم آماده ریل‌گذاری است.
 
آخوندی با اشاره به بحث سیستم یکپارچه‌سازی حمل‌و نقل گفت: نمونه بارز سیستم یکپارچه‌سازی خط دو مشهد است که مردم در این سیستم از طرح درب تا درب بهره‌مند می شوند و با این طرح هم سرعت افزایش پیدا می‌کند و هم قیمت کاهش دارد که این امر سبب افزایش آسایش و رفاه مردم می‌شود.
 
هزار و 800 واحد مسکن مهر ، 115 کیلومتر بهسازی و آسفالت راه‌ها و افتتاح پنج مجتمع خدمات بین راهی از دیگر طرح هایی است که امروز همزمان با سفر رئیس جمهوری  به بهره‌برداری ‌رسید.