Skip to Content

قنوات سبزوار نیازمنداحیا و مرمت

برای احیای قنوات سبزوار اعتبار هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

قنوات سبزوار نیازمنداحیا و مرمت

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی،خبرگزاری صداو سیما،مدیر جهاد کشاورزی سبزوار در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی در این شهرستان گفت: بیش از یک ششم از قنوات استان در سبزوار واقع است که برای احیای آن به بیش ازهزار میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم.

منصور برغمدی با بیان اینکه دلیل عمده تخریب این قنوات، بروز سیل، خشکسالی، زمین لرزه و عدم رعایت حریم توسط کشاورزان است ،افزود: با تلاش خیرین پارسال 20 رشته قنات به طول 10 کیلومتر با هزینه یک میلیارد ریال احیا و مرمت شد.

برغمدی گفت:با توجه به ضرورت احیای قنوات شهرستان امسال، احیاء و مرمت 50 رشته قنات در دستور کار قرار گرفته که 500 میلیون تومان از اعتبارات بخش کشاورزی به این حوزه اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به 480 پرونده انتقال آب که در نوبت دریافت تسهیلات در این شهرستان هستند ،افزود: هم اکنون بیش از 400 کیلومتر خطر انتقال آب در انتظار تخصیص 24 میلیارد تومان تسهیلات است.

برغمدی با بیان اینکه 203 مجوز برای احداث صنایع تبدیلی در سبزوار صادر شده است،گفت: از این تعداد برای 19 واحد ،پروانه بهره برداری صادر شد.

او با اشاره به اینکه 12 واحد از این تعداد نیز به مرحله احداث و راه‌اندازی رسیده‌اند ،افزود: کمبود نقدینگی سبب شده تا این واحدها به مرحله بهره برداری نرسند و برای اتمام این طرح‌ها نیازمند 15 میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات هستیم.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار با بیان اینکه این واحدها در زمینه‌های صنایع تبدیلی، خوراک دام و صنایع بسته بندی ایجاد شده‌اند، گفت: با بهره برداری از این واحدها زمینه اشتغال خوبی در شهرستان ایجاد خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اختصاص سه میلیارد و 800 میلیون ریال اعتبارات مکانیزاسیون به بخش کشاورزی سبزوار،افزود: 120 دستگاه انواع ماشین آلات در حوزه مکانیزاسیون به بخش کشاورزی شهرستان اختصاص داده شده که هم اکنون 50 پرونده آبیاری نوین تشکیل شده و برای اجرای آن سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

1012 کیلومتر قنات با طول بیش از 1155 کیلومتر در سبزوار وجود دارد که دبی استحصالی آب از آنها 4 لیتر در ثانیه است.