Skip to Content

لزوم تلاش در جهت نهادینه سازی فرهنگ پیشگیری در تمام سطوح جامعه

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بر لزوم معرفی و تثبیت رویکرد اجتماعی معاونت پیشگیری قوه قضائیه و نهادینه سازی فرهنگ پیشگیری در تمام سطوح جامعه تأکید کرد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان خراسان رضوی امیری اصفهانی در مراسم افتتاحیه گردهمایی معاونین اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستریهای سراسر کشور در مشهد با تشریح اقدامات این معاونت در سال 94 افزود: در سال گذشته براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و تأکیدات ریاست محترم قوه قضائیه اقدامات گسترده و مؤثری به ویژه در زمینه فرهنگ سازی با هدف نهادینه کردن پیشگیری با محوریت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به انجام رسید و انشاء الله این روند با قوت و قدرت بیشتر ادامه خواهد یافت.

وی خاطر نشان کرد: در سال 95 به دنبال سازوکار های جدید برای اجرای سیاستهای ابلاغی خواهیم بود و در این زمینه معاونین محترم استانها می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: قانون اساسی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یک منشور جامع است که پیوند و به هم پیوستگی بسیار هوشمندانه ای دارد و هر اصل مکمل دیگری است و برهمین اساس یکی از مهمترین این اصول ایجاد قسط و عدل در جامعه اسلامی است و این نکته تمام هویت نظام را معرفی می کند.

امیری اصفهانی اصل 156 قانون اساسی را اصلی مترقی خواند و خاطر نشان کرد: براساس این اصل، دستگاه قضایی علاوه بر ماهیت قضایی، ماهیت غیرقضایی و اجتماعی نیز دارد و پیشگیری از وقوع جرم از جمله مهمترین اصولی است که متأسفانه در گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود اما بحمدالله در سالهای اخیر اقدامات بسیار خوبی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم در جامعه به انجام رسیده است.

وی با اشاره به مفهوم عدالت این سؤال را مطرح کرد که آیا عدالت تنها مفهومی قضایی است یا عدالت جنبه های دیگری را مانند عدالت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، ساختاری، مدیریتی و ... را نیز شامل می شود؟

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: مسئولان باید به تمام شئون مسئولیت خود احاطه داشته و به جنبه های مختلف وظایف قانونی خود توجه داشته باشند.

امیری اصفهانی افزود: یکی از مسائلی که در سالهای اخیر مورد توجه این معاونت قرار گرفته تأکید بر معرفی و بسط و گسترش فرهنگ پیشگیری بوده و در ادامه مسیر باید به دنبال تثبیت رویکرد اجتماعی این معاونت در کنار رویکرد پیشگیری باشیم.

وی با اشاره به تأکیدات ریاست محترم قوه قضائیه بر توجه به رویکرد اجتماعی این معاونت گفت: امروز در شرایط خاص قرار داریم و این شرایط می طلبد که دستگاه قضایی نقش بیشتری در حوزه اجتماعی برعهده بگیرد. این رویکرد نیازمند نگاه اجتماعی محور به مسائل است تا بتوانیم منطبق با شرایط به انجام وظیفه بپردازیم.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اجتماعی شدن را با «کار اجتماعی» متفاوت دانست و افزود: یکی از شئون اجتماعی شدن کار اجتماعی است.

امیری اصفهانی خاطر نشان کرد: در این زمینه در حال برنامه ریزی هستیم تا علاوه بر عرصه پیشگیری به طور مؤثر در عرصه اجتماعی نیز حضور پیدا کنیم.

وی امنیت اجتماعی را به عنوان یکی از مطالبات رهبری از مدیریت محترم قوه قضائیه دانست و افزود: این مسأله باید به عنوان دغدغه اصلی مسئولان این معاونت قرار بگیرد و بحمدالله در سال گذشته در سایه تلاش و همدلی بین سازمانی شاهد وجود امنیت اجتماعی بسیار خوبی در سطح جامعه بودیم و انتخاباتی بسیار خوب، قانونی و اخلاقی که نمونه آن در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی متجلی شد برگزار گردید و در این زمینه ستاد پیشگیری و برخورد با جرایم انتخاباتی در سطح کشور نقش بسیار مهمی داشتند.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اجتماعی افزود: پیشگیری بحمدالله امروزه در عالی ترین سطوح نظام مورد توجه قرار گرفته و جلسات بسیار خوبی نیز در محضر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) برگزار می شود و تمامی بخشها باید به درستی به وظایف خود عمل کنند و از این فرصت فوق العاده باید به نحو مطلوب و در جهت سالم سازی جامعه بهره گیری کرد و در سال 95 شاهد یک پیشرفت و جهش مطلوبی در عرصه نهادینه سازی پیشگیری در تمامی سطوح جامعه باشیم.

وی افزود: ما باید تلاش کنیم که پیشگیری را مردمی کنیم و اقدامات انجام شده باید به صورت مطلوب اطلاع رسانی شود تا شاهد ارتقاء اعتماد عمومی به دستگاه قضایی باشیم