سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

مسابقه قرآنی "نسیم رحمت" - تولیدات رادیو

 

 

برنامه های رادیو

مسابقه قرآنی "نسیم رحمت"

تهیه کننده : سیدضیاء علوی 
گوینده : رضا عابدین زاده
نویسنده : مهدی میری مقدم
دستیار تهیه کننده : مینا فرازمندی
صدابردار : علیرضا جعفری

*بسم الله الرّحمن الرّحیم*

مسابقه قرآنی نسیم رحمت

عبارت "بهار قرآن" برای ماه مبارک رمضان، برگرفته از روایتی از امام محمد باقر(ع) است که حضرت می فرماید:« لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ رَبِيعٌ وَ رَبِيعُ الْقُرْآنِ شَهْرُ رَمَضَانَ »(۱) «برای هر چیزی بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان است.» ماه رمضان ماه نزول قرآن است، چنانکه خداوند متعال فرموده:« شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَيِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقان...»(۲) « ماهِ رمضان است ماهى كه قرآن، براى راهنمايى مردم، و نشانه‏ هاى هدايت، و فرق ميان حق و باطل، در آن نازل شده است.»

همان طور که فصل بهار، فصل رویش طبیعت و جان گرفتن دوباره آن است، نزول قرآن در ماه رمضان نیز حیاتی دوباره بر روح و جان انسانهاست. چنان که خداوند متعال فرموده:« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اسْتَجيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْييكُمْ...»(۳) « اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! دعوت خدا و پيامبر را اجابت كنيد هنگامى كه شما را به سوى چيزى مى‏خواند كه شما را حيات مى‏بخشد...» و لذا در روایات از قرآن کریم به عنوان  «بهار دلها» یاد شده است.

 

در خطبه ۱۱۰ نهج البلاغه می خوانیم:« وَ تَعَلَّمُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ أَحْسَنُ الْحَدِيثِ وَ تَفَقَّهُوا فِيهِ فَإِنَّهُ رَبِيعُ الْقُلُوب‏...» « و قرآن بياموزيد كه بهترين گفتارست، و در آن انديشه كنيد كه بهار دلهاست.‏‏» نزول قرآن در ماه مبارک رمضان بیانگر قابلیت ویژه ای است که این ماه از آن بهره مند است تا کتاب آسمانی قرآن در این ماه نازل گردد.

به منظور ترویج قرآن و فرهنگ قرآنی ، به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان که "بهار قرآن" است، صدای مرکز خراسان رضوی اقدام به تولید مسابقه ای قرآنی با عنوان "نسیم رحمت" نموده است.

در این مسابقه، هر روز سه شرکت کننده بصورت تلفنی شرکت خواهند کرد که سه مرحله دارد. مرحله اول 10 سوال اطلاعات قرآنی مرحله دوم ترجمه یک آیه از قرآن و مرحله سوم روان خوانی یا ترتیل و تلاوت یک آیه از قرآن هست این مسابقه با هدف ترویج فرهنگ قرآنی پخش می شود.

 

سال تولید: 1398