رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

مستند دو مادر در حال تولید در سیمای مرکز خراسان رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

مستند دو مادر در حال تولید در سیمای مرکز خراسان رضوی

مستند دو مادر در حال تولید در سیمای مرکز خراسان رضوی

داستان تلاشگر خستگی ناپذیر زنان روستایی که بخش عظیمى از آنها درگیر بخش کشاورزى مى‏باشند همواره محور اصلی چرخ تولید و سازندگی روستا هستند .ارزش کار زنان در روستاها نه تنها از کار خدماتی مردان کم‌تر نیست، بلکه در بسیاری از موارد بیش‌تر است، زیرا انجام کار کشاورزی و دام‌پروری وابسته به آماده شدن شرایط زندگی به دست زنان روستایی است. کار این زنان مشکل‌‌تر از کارهای خدماتی زن شهری است. در کارهای خدماتی زن شهری (چه در خانه و چه در خارج آن) در مقایسه با زنان روستایی از وسایلی استفاده می‌کنند که زحمت کار آن‌ها را کم‌تر می‌سازد.

زنان، در این جوامع مسئول تولید همه یا قسمت اعظم مواد غذایى براى مصارف خانوادگى خود هستند. به علاوه آنان به کارهاى زنانه‏اى همچون کشت گیاهان، غرس نهال، درو، وجین علف‏هاى هرز، برداشت محصول، هرس درختان، کوبیدن خرمن، پاک کردن و اندازه‏گیرى محصول، دادن علوفه و مراقبت از حیوانات نیز مى‏پردازند.

مجموعه مستند دو مادر تلاش می کند چند نمونه از  زنانی که در روستاها مانده و با تلاش و همت، شایستگی خود را نشان داده و اطرافیان خود را هم از تلاش خستگی ناپذیر خود بهره مند ساخته اند، معرفی کند.

دو مادر نام مجموعه ای مستند به کارگردانی و تهیه کنندگی جواد تقوی که با هدف توانمند سازی و هویت بخشی به بانوان روستایی در حال تولید است.
جواد تقوی در مصاحبه با روابط عمومی صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: اگر بانوان روستایی هویتشان را بازیابند و توانمند شوند، توان طبیعت را هم حفظ خواهند کرد.
وی ادامه داد برای توان توانمند کردن و هویت بخشیدن به این بانوان ، در قدم اول باید خودشان را به خودشان شناساند.
کارگردان و تهیه کننده این مجموعه گفت: این برنامه تلاش می کند بانوانی را که در روستاها مانده اند و با همتشان هویت خود را بازیابی و توانمندیهایشان را شناسایی کرده و اطرافیان خود را نیز بهره مند ساخته اند را معرفی کند.
این مجموعه مستند تلویزیونی در 6 قسمت 30 دقیقه ای از شبکه سیمای خراسان رضوی پخش خواهد شد.
عوامل پروژه:
نویسنده طراح و تدوین: جواد تقوی
تصویربرداران: مصطفی موسوی و جواد تقوی
صدابردار و صداگذار: حسین شهسوارپور
پژوهشگران: جواد تقوی و سمیه خاتمی
آهنگساز: علی شاهینی