Skip to Content

مشاور امور بین‌الملل دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی: هنرمندان المان‌های نوروزی مشهد را از منظر پیشرفت‌های علمی تولید کنند

مشاور امور بین‌المللی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، انقلاب اسلامی را سبب تبدیل تحریم‌ها به فرصت دانست و گفت: با توجه به پیشرفت‌های قابل توجه کشور هنرمندان باید المان‌های نوروزی مشهد را از منظر پیشرفت‌های علمی تولید کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حمیدرضا امینی‌نیا ظهر امروز در نشست تبیین محورهای فراخوان المان‌های نوروز 95 مشهد در سالن اجتماعات فرهنگسرای رسانه اظهار کرد: در جهان به ایران به علت ویژگی‌های منحصر به فرد جغرافیایی آن، قاره کوچک گفته می‌شود و با توجه به جمعیت جوان و رو به سالمندی ایران این کشور از نظر جمعیتی نیز ویژگی‌های خاصی دارد.

مشاور امور بین‌الملل دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فناوری افزود: نزدیک به یک‌هزار و 600 دانشگاه در کشور فعال هستند و بزرگترین دانشگاه در خاورمیانه به دانشگاه آزاد اختصاص دارد، بنابراین جمعیت جوان ما نیز در حال تحصیل در دانشگاه‌ها هستند و در این راستا به عنوان نیروی انسانی و مهم‌ترین سرمایه کشور محسوب می‌شوند.

امینی‌نیا با اشاره به اینکه قبل از انقلاب اسلامی، کشور ما توان تولید حتی یک سوزن را نداشت، تاکید کرد: امام خمینی(ره) باور خودباوری را به ملت ایران تزریق کردند که این امر سبب شد با آغاز جنگ تحمیلی خلاقیت‌های جوانان مبارز در قالب جهادسازندگی در کشور طراحی و به مرحله تولید برسد.

*رتبه 18 ایران در تولید علم در سال 2011

وی از تولید 27 هزار مقاله در کشور خبر داد و یادآور شد: رتبه ایران در جهان از نظر تولید علم در همه رشته‌ها 18 بوده، به طوری که در سال 2011 ایران بالاترین رشد در تولید علم را به خود اختصاص داده است.

مشاور امور بین‌الملل دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در طول چند سال اخیر پارک‌های علم و فناوری همراه با مراکز رشد در کشور ما افزایش پیدا کرده و در سال 2011 نیز توسعه ایران به نقشه جامع علمی منتهی شد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

امینی‌نیا یکی از اولویت‌های نخست ایران را در حوزه علم و فناوری نانو تکنولوژی دانست و خاطرنشان کرد: به واسطه این علم که چیدمان ملکولی است، کشور ما رتبه دوم پس از سنگاپور را به عنوان در نظر گرفتن نانوتکنولوژی در اولویت نخست به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه امروز پس از 12 سال بیش از 20 هزار محقق ایرانی در عرصه نانوتکنولوژی فعال هستند، اضافه کرد: 15 دانشگاه کشور این رشته را در سطح دکترا و 34 دانشگاه دیگر نانو تکنولوژی را در سطح فوق لیسانس دارند، بنایراین شاید ایران نخستین کشور اسلامی در جهان اسلام محسوب شود که در حوزه نانوتکنولوژی بسیار فعال و پیشتاز است.

مشاور امور بین‌المللی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فناوری گفت: ایران از نظر خلق ثروت با نانوتکنولوژی در سال 2000 رتبه 57 و در سال 2014 رتبه هفتم را به خود اختصاص داد و روزانه بیش از 15 مقاله در این حوزه توسط محققان به اتمام می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه نزدیک به 300 محصول نانو در بازار ایران وجود دارد، افزود: بسیاری از کشورهای اروپایی درخواست صادرات این محصولات را از ایران به کشورهای خود داشته‌اند.