Skip to Content

مشاور وزیرعلوم: ایران رتبه شانزدهم تولید دانش در دنیا

ایران با تولید یک و 8 دهم درصد از پژوهش ها و تولیدات علمی جهان رتبه شانزدهم را در زمینه تولید علم و دانش بین سایر کشورهای دنیا دارد.

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی، خبرگزاری صدا و سیما، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع خبرنگاران در سبزوار گفت: حدود ایران رتبه شانزدهم تولید دانش در دنیاچهار میلیون و 800 هزار دانشجو و 70 هزار عضو هیات علمی در 2 هزار و 800 مرکز آموزش عالی کشور فعالیت می کنند که ظرفیت مناسبی برای تولید دانش و انجام پژوهش های علمی محسوب می شود.

غلامحسین فریدون افزود: بیش از 90 هزار دانشجو در مقطع دکترای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور فعال هستند که باید در رشته تحصیلی خود به تولید دانش و پژوهش بپردازند.

او گفت: سالانه بیش از 35 هزار مقاله توسط پژوهشگران ایرانی تولید می شود که با برنامه ریزی می توان زمینه تبدیل این پژوهش ها به ثروت و سرمایه را فراهم کرد.

فریدون ادامه داد: این وزارتخانه با مشکلات اعتباری مواجه است و دانشگاه ها باید برای تامین هزینه های خود به سوی درآمدهای پایدار بروند.

به گفته وی وجود شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ها بهترین فرصت برای تولید ثروت و کسب درآمدهای پایدار است.

او گفت: امسال وزارت نفت برای انجام برخی طرح های خود با 10 دانشگاه کشور قرارداد پژوهشی امضا کرده است تا بتواند از این طریق نیازهای خود در زمینه تولید دانش را فراهم کند.

فریدون افزود: بخش صنعت علاقه جدی به همکاری با دانشگاه ها دارد و دانشگاه ها نیز باید با استفاده از تکنولوژی روز برای افزایش این ارتباط تلاش کنند.

مرکز شهرستان 320 هزار نفری سبزوار در 230 کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد