Skip to Content

مشاور وزیر علوم: پژوهش محوری رکن ارتقاء دانشگاه‌ها

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پژوهش محوری و ارتباط با صنعت رکن ارتقاء دانشگاه ها است.

 به گزارش خبرنگار خراسان رضوی خبرگزاری صدا و سیما، غلامحسین فریدون که در نشست هم اندیشی با دبیران کانون‌ها و انجمن‌هایپژوهش محوری رکن ارتقاء دانشگاه ها علمی و صاحبان واحدهای فناور دانشگاه فناوری‌های نوین سبزوار سخن می‌گفت، افزود: ارتباط دانشگاه‌ها، با صنعت و رویکرد پزوهش محوری باعث ارتقاء دانشگاه‌ها در سطح بندی جهانی خواهد شد.
 فریدون  گفت: خوشبختانه برنامه‌ریزی و حرکت علمی این دانشگاه متناسب با رویکرد وزارت علوم برای تربیت دانشجوی کار آفرین و خلاق  است. او با اشاره به تحصیل 4 میلیون و 800 هزار دانشجو در 2 هزار و 800 واحد دانشگاهی در کشور گفت: دانشگاه ها موتور محرکه توسعه کشور محسوب می‌شوند و بعد از برجام فرصت مناسبی برای نقش آفرینی بیشتر مراکز علمی در توسعه فراهم شده که این مهم با افزایش مراودات بین المللی دانشگاهها شتاب خواهد گرفت و  این موضوع بهترین فرصت برای صدور تولیدات علمی و پژوهشی دانشجویان ایران به دیگر دانشگاه‌های دنیاست .
 مشاور و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ایجاد منابع درآمدی جدید در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: محدودیت بودجه باعث شده نتوانیم خواسته های دانشگاه‌ها را در تجهیز و توسعه برآورده کنیم و شرکت‌های دانش بنیان می توانند کمک کار دانشگاه‌ها در این مهم باشند و با ارتباط موثر با صنعت و افزایش تولیدات دانش بنیان درآمد مناسبی را عاید خود و مراکز علمی کنند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس و عضو کمیسیون صنعت معدن و تجارت نیز گفت: امسال 6 هزار میلیارد تومان برای حمایت از بخش پژوهش و راه اندازی شرکت های دانش بنیان در اعتبارات وزارتخانه ها و شرکت‌های مختلف پیش بینی  شده است و همچنین  300 میلیون دلار اعتبارات ارزی برای حمایت از این گونه شرکت‌ها در بودجه سال 95 لحاظ شده است.