Skip to Content

مشهد؛ کمک ۱۶ میلیارد ریالی خیرین به بقاع‌متبرکه گناباد

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد از کمک ۱۶ میلیارد و ۲۹ میلیون ریالی خیرین به بقاع متبرکه این شهرستان خبر داد

کمک ۱۶ میلیارد ریالی خیرین به بقاع‌متبرکه گنابادبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد؛حجت الاسلام سعید غیرتمند امروز در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت آغاز دهه وقف گفت: یکی از مهمترین بخش هایی که سازمان اوقاف و امور خیریه در آن فعالیت می کند، موقوفات می باشد که در این راستا اداره اوقاف و امور خیریه گناباد از ابتدای سال جاری ۷ وقف جدید به ارزش یک میلیارد ریال ثبت کرده است.

او اظهارکرد: صدور ۷۶۸ جلد سند مالکیت به صورت دفترچه ای و تک برگی برای موقوفات، احیای ۱۲ هزار مترمربع از زمینه های موقوفه به ارزش ۴ میلیارد ریال و تشکیل ۱۷ پرونده قضایی در خصوص تصرف موقوفات نیز در حوزه وقف از ابتدای سال جاری انجام شده است.

غیرتمند با بیان اینکه به صورت میانگین حدود ۴۰ درصد از مالکیت مهترین قنوات گناباد موقوفه می باشد، اذعان کرد: ۱۷ رشته قنات متصل به یکدیگر در گناباد جزء موقوفات است و از ابتدای امسال بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل حفظ عین موقوفه برای بازسازی و لای روبی قنوات هزینه شده و بهره برداری از این قنوات افزایش یافته است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد با بیان اینکه اگر منابع وقف به صورت صحیح مدیریت شود، تمامی نیازهای فرهنگی گناباد برطرف می شود، افزود: متاسفانه اکثر شهروندان از مشارکت در وقف واهمه دارند این درحالی است که مشارکت در وقف در واقع مشارکت با اهل بیت علیهمالسّلام است و سبب توزیع عادلانه ثروت در جامعه می شود.

غیرتمند ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد مالکیت قنات قصبه جزء موقوفات می باشد لذا در تدوین سند توسعه گناباد براساس قنات قصبه باید با اداره اوقاف و امور خیریه نیز هماهنگی صورت گیرد چراکه نمی توان این سند را بدون توجه به موقوفات تدوین کرد.

او با بیان اینکه اداره اوقاف و امور خیریه در حال تدوین بسته های اقتصادی استفاده از موقوفات است، اذعان کرد: استفاده از وقف برای توسعه گناباد نیازمند مشارکت سرمایه گذاران و فرهنگ سازی در حوزه استفاده از موقوفات می باشد.

او طرح های آرامش بهاری، یاس نبوی، نشاط معنوی، ضیافت الهی، بصیرت عاشورایی و مسابقات قرانی از ازجمله اقدامات سازمان اوقاف در حوزه فرهنگی دانست وگفت: به منظور افزایش حافظان قرآن و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب طرح بزرگ حفظ قرآن با حضور ۶۰۰ قرآن آموز و توسط ۲۲ مربی در گناباد در حال انجام می باشد.

غیرتمند درخصوص برنامه های دهه وقف در گناباد گفت: همایش یاوران وقف، دیدار با امام جمعه، گردهمایی واقفین شاهد و ایثارگر، اجتماع لبیک یا رسول الله، زیارت از راه دور پیامبر، غبارروبی گلزار شهدا و زنگ وقف از مهترین برنامه های دهه وقف در گناباد می باشد.