Skip to Content

مشهد؛ ۸۰۰ میلیارد دلاری سرمایه گذاری فرانسه در ایران

سفیر فرانسه در ایران گفت: با تمام توان برای توسعه روابط با ایران تلاش می کنم

به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد؛ سفیر فرانسه در ایران در جمع استادان دانشگاه فردوسی مشهد گفت: برای توسعه سرمایه گذاری در بهبود زیر ساخت های ایران ۸۰۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

فرانسوا سنمو افزود: یک چهارم از این سرمایه گذاری در حوزه صنعت نفت و گاز پیش بینی شده است.
او گفت: ایران مجموعه ای از فرهنگ، تاریخ و منابع طبیعی است و به ویژه خراسان که آوای آن یادآور جاده ابریشم است.
سفیر فرانسه خاطر نشان کرد: ایران بعد از برجام وارد مرحله تاریخی جدید شده که از اهمیت بسیار برخوردار است زیرا باعث گشایش اقتصادی این کشور می شود تا جایگاهی که شایسته آن است به عنوان یک ملت بزرگ در میان سایر کشورها به دست آورد.
او سفر ژانویه گذشته دکتر روحانی به فرانسه را زمینه ساز ازسرگیری روابط دو کشور دانست و اظهار کرد: در این مدت سفرهای متعدد انجام شد و هیات های متعدد بین دو طرف مبادله شد و درآینده نزدیک نیز وزیر امور خارجه فرانسه به ایران سفر می کند.
 
فرانسوا سنمو گفت: از ابتدای سال جاری چند صد شرکت فرانسوی به ایران سفر کردند و در این راستا کشور و سفارت فرانسه در ایران هم حضور و فعالیت شرکتهای بزرگ چند ملیتی و نیز متوسط و کوچک خود را با ایران ترغیب و حمایت می کند.
'او
افزود: شرکت های فرانسوی در توسعه همکاری بین ۲ کشور متعهد هستند و تلاش بسیار می کنند که در این راستا ارتباطاتی با حوزه های کشاورزی و صنایع غذایی برقرار شده و طرح توسعه فرودگاه مشهد هم در دست بررسی است.
 
فرانسوا سنمو با اشاره به توان شرکت های خودروسازی فرانسه و قراردادهایی که با خودروسازان ایران منعقد کرده اند، اظهار کرد: این شرکت ها برای همکاری بیشتر با شرکت های ایرانی تمایل دارند و به زودی در قالب این قراردادها نسل جدیدی از خودروهای فرانسوی وارد جاده های ایران می شود.
او با اشاره به قرارداد سه جانبه بین ایران، چین و فرانسه در حوزه نفت و گاز نیز گفت: علاوه بر این در حوزه هوانوردی هم شرکت های ایرانی با طرف های فرانسوی در حال مذاکره هستند و امید است به زودی به نتیجه رسیده و ایران نسل جدیدی از هواپیماها را تحویل بگیرد  سفیر فرانسه در ایران ادامه داد: فرانسه از نظر حقوقی هیچ ارزشی برای تحریم های آمریکا قایل نیست زیرا این تحریم ها فراسرزمینی است.
سفیر فرانسه در ایران با این حال مسائل ایجاد شده در حوزه بانکی را بسیار با اهمیت خواند و گفت: اثرات این تحریم ها در این بخش به وضوح ملموس و بر معاملات و روابط بین کشورهای مختلف با ایران موثر است.
او افزود: در این میان تاثیر این تحریم بر بانک های بزرگ جهان بسیار مشهود و نامطلوب است و این وضعیت شامل بانک های فرانسوی هم شده است.
او با تاکید بر اینکه از تلاش های دپارتمان ها و دانشکده های مختلف حمایت می کنیم گفت: طی یک ماه آینده وزیر آموزش عالی فرانسه با هیات دانشگاهی به ایران می آید که می تواند زمینه ای برای سازماندهی روابط دانشگاهی باشد.